همه چیز در مورد میکروفون های دوربین مدار بسته

منتشر شده در سایر مقالات مرتبط

میکروفون دوربین مدار بسته

 

با اضافه کردن میکروفون به مجموعه نظارتی دوربین مدار بسته میتوان ضمن ذخیره تصاویر، صدای محیط را نیز ذخیره کرد تا بتوان نهایت استفاده از یک سیستم نظارتی و بالاترین بهره را داشت.

 در دوربین های مدار بسته ی جدید تقریبا می توان گفت که امکان ضبط بطور کامل از روی دوربین ها حذف شده است , برای اینکه ما بتوانیم صدای محیط را نیز ضبط کنیم احتیاج به یک عدد میکروفون داریم. نصب دستگاه میکروفن زیاد کار پیچیده و مشکلی نیست فقط کمی دقت می خواهد. دستگاه های میکروفون زیادی با شکلها و اندازه های مختلف در بازار موجود می باشد که بنا به محیط پروژه می توانیم بهترین را انتخاب کنیم.

MICROPHONE

 

دستگاه میکروفون دارای دو فیش می باشد که یکی از آنها فیش AV جهت اتصال به دستگاه دی وی آر و دیگری فیش منبع تغذیه تشکیل شده است. تغذیه ی میکروفون ها مانند دوربین همان 12 ولت DC می باشد. در این عکس فیش قرمز رنگ برای تغذیه و فیش سفید رنگ خروجی صدای میکروفون می باشد که باید به پشت DVR بخورد.

پیش از نصب میکروفن باید به چند نکته توجه کنید. مهمترین نکته این است که تعداد کانالهای صدای DVR شما کمتر از میکروفن های شما نباشد. دومین نکته نوع فیش ورودی صدای موجود بر روی DVR است. در برخی DVRها این فیش به صورت BNC و در برخی به صورت AV است. باید پیش از نصب میکروفن از نوع فیش اطلاع پیدا کنید تا بتوانید اتصالات مناسب ان را تهیه کنید.

 

مراحل نصب میکروفون

تغذیه میکروفن را وصل کنید. میکروفن ها نیز مانند دوربین های مداربسته نیاز به برق ۱۲ولتی دارند. معمولا مصرف میکروفن ها به صورت کسری از امپر است پس می توانید از طریق یک اداپتور دوربین و میکروفن را به صورت همزمان متصل کنید. برای اتصال تغذیه به میکروفن حتما از فیش استفاده کنید. سعی کنید به هیچ عنوان سر سیم را نچینید.

میکروفن دارای دو فیش متفاوت است. یکی به شکل فیش AV که برای انتقال صدا مورد استفاده قرار میگیرد و دیگری به شکل فیش آداپتوری که برای تغذیه میکروفن استفاده می شود. این دو فیش را شناسایی کنید.

فیش AV را سر کابل وصل کنید. وصل کردن فیش AV نیز مشابه فیش BNC است. مغزی را به مغزی فیش و شیلد را به بدنه وصل کنید.

کابل صدا را وصل کنید. معمولا برای بسیاری از نصاب ها این سوال مطرح می شود که از چه کابلی برای انتقال صدا استفاده کنیم. بهتر است از کابل کواکسیال برای این کار استفاده کنید.

کابل صدا را به DVR وصل کنید. در این قسمت باید با توجه به فیش موجود بر روی DVR فیش کابل را نیز نصب کنید. توجه داشته باشید که در صورتی که دوست دارید تمامی کابلها را به صورت BNC وصل کنید می توانید از رابط های BNC به AV برای اتصال فیش BNC به ورودی AV موجود بر روی DVR استفاده کنید.

پیش از وصل میکروفن به DVR باید از خروجی صدای دستگاه یک کابل به یک بلندگو یا هدفون برای شنیدن صدا وصل کنید. این کابل نیز معمولا با فیش AV متصل می گردد. یا اینکه می توانید با کابل HDMI خروجی تصویر و صدا را همزمان روی یک تلویزیون یا مانیتوری که بلندگو داشته باشد بگیرید.

پس از اتصال بلند گو به دستگاه DVR در تنظیمات دستگاه صدای دوربین مورد نظر را فعال کنید. حال باید قادر به شنیدن صدای میکروفن باشید. در صورتی که صدای صوت در میکروفن می شنوید صدای بلندگوها را کمتر کنید.

توجه داشته باشید که میکروفن برای تنظیم صدا دارای یک ولوم داخلی کوچک است. سعی کنید ولوم را تغییر ندهید. بهترین جایگاه برای ولوم حدود وسط آن است. البته این پتانسیومتر در میکروفون های پیشرفته تر قرار دارد و مدل های معمولی تر آن این پیچ را ندارند.

 

 نکاتی مهم در رابطه با میکروفون‌ها :

 1-لازم به ذکر است که میکروفون در صورت زیاد شدن مثلا حدود 4 عدد در یک DVR می تواند حکم یک دوربین را ایفا کند و حجمی معادل یک دوربین جدید را از هارد شما بگیرد ، پس همیشه به این نکته دقت کنید که وقتی میکروفون اضافه می کنید چیزی حدود یک چهارم دوربین حجم از هارد شما میگیرد. چرا که مواردی داشتیم که 10 میکروفون اضافه شده و بعد از مدت ها فهمیدند که حجم هارد بسیار زودتر پر می شود و سبب نگرانی و ایجاد هزینه ی مجدد شده بود.

2-میکروفون ها به شدت حساس هستند پس سعی کنید در محل مناسب و با کمترین فشار نصب کنید و در محیطی که ممکن باشد به آن آب بخورد هرگز نصب نکنید.

3-میکروفون ها ممکن است با بعضی دستگاه های قدیمی و یا حتی جدید همخوانی نداشته باشند و مواردی دیده شده که به هیچ وجه میکروفون با نصاب راه نمی آید و آخر موفق به نصب نمی شود. البته جای تعجب ندارد ، در بعضی دستگاه های درجه 2 فقط پورت ورودی میکروفون را روی دستگاه بصورت دکوری قرار می دهند و این مشکل بیشتر بخاطر این مسئله می باشد پس همیشه دقت کنید از کجا و چه شرکتی دستگاه DVR می خرید.

4-دقت کنید که وقتی تعدادی میکروفون نصب می کنید باید هر کدام از آن ها را روی یک کانال خاص تعیین کنید ، مثلا میکروفونی که نزدیک تصویر مدیریت است را روی تنظیمات همان کانال تعیین کنید و میکروفونی که در لابی قرار دارد را روی تصویر همانجا تعیین کنید تا تداخلی شکل نگیرد.

5-در مواردی که میکروفون به بلندگو یا تلویزیون نزدیک باشد ، پدیده ای اتفاق می افتد که باعث صدای عجیبی می شود ؛ این پدیده به این خاطر رخ می دهد که میکروفون صدایی را بازتاب می کند و همانصدا از تلویزیون با بلندگو پخش می شود و مجددا صدای پخش شده در میکروفون پخش می شود و یک صدای گوش خراش به گوش می رسد.بدیهی ست در این گونه موارد میکروفون بخوبی کار می کند اما چون همزمان ضبط و پخش می باشد این مشکل پیش می آید پس نگران نباشید و سعی کنید تا صدای تلویزیون را کم کنید یا میکروفون را کمی دور تر از منبع صدا قرار دهید. امیدوارم که خوب متوجه این قسمت شده باشید.

6-بهترین روش برای گرفتن خروجی تصویر و صدا بصورت همزمان همان کابل HDMI  می باشد.

 

 

Tags: دوربین مدار بسته میکروفون MICROPHONE میکروفن مراحل نصب میکروفون نکات مهم میکروفون‌ها

پشتیبانی و مشاوره 24 ساعته

ictnic2

فروش سایت

تماس با ما

  • تلگرام : ICTNIC2@

به ما بپیوندید

ما را در صفحات اجتماعی دنبال نمایید...

کاربران ثبت نامی

تا این لحظه تعداد

2415 نفر

در وبسایت تخصصی ictnic

ثبت نام و از خدمات ما استفاده می کنند.

ما را در آپارات دنبال کنید

aparat logo fa color black 275x100