خدمات وبسایت آی‌سی‌تی نیـــک

طراحی و ساخت انواع پروژه‌های الکترونیکی با: میکروکنترلرavr - میکروکنترلرarm - میکروکنترلرpic و آردوینو

مقالات و آموزش‌های رایگان در سطوح پایه و حرفه‌ای برای الکترونیک و آی سی تی - ICT

همه چیز درباره سرو موتور ها

منتشر شده در مقالات

یک سرو موتور در واقع مجموعه ای از یک موتور و چرخ دنده و مدار کوچک الکترونیکی می باشد که در یک کیس پلاستیکی جمع شده اند. موتور درون آن یا DC است ویا AC که معمولا اگر از نوع موتور DC باشد از انواع موتور های براشلس می باشد. نکته ای که سرو موتور ها را از سایر موتور ها متمایز میکند این است که این موتور ها برای حرکت های چرخشی متناوب ساخته نشده اند و در واقع یک موتور جابه جا کننده موقعیت است که این موقعیت انواع مختلف با توجه به سرو موتور انتخابی متغیر بوده ولی نهایتا میتواند کمتر از 360درجه باشد(کمتر از یک دور کامل).

یک نمونه سرو موتور را در شکل زیر میبینید:

servo motor 1

 

میزان چرخش مورد نظر بایستی توسط کد هایی به موتور فرستاده شود که پس از ارسال کد موتور بلافاصله در موقعیت مورد نظر قرار گرفته ثابت می ایستد.

servo motor 2

مدار الکتریکی یک سرو موتور

سروو موتور ها چگونه کار میکنند؟

سرو موتور ها در اصل توسط واحد PWM میکروکنترلر کنترل می شوند. فرکانس پالس ها 50هرتز(زمان تناوب 20میلی ثانیه) بوده که عرض پالس مثبت مشخص کننده زاویه چرخش است مثلا برای سرو موتور های کوچک عرض پالس 1میلی ثانیه تا 2میلی ثانیه می تواند +90تا-90درجه را کنترل کند.

 servo motor 3

انواع سروو موتور ها

سروو موتور ها در سه نوعBrushed, Coreless, Brushless تولید می شوند که اغلب سروو موتور ها به دلایل زیر از نوع Brushless میباشند.

مزایای موتورهای براشلس:

  • عدم وجود جاروبک (که وجود آن موجب ایجاد جرقه و اصطحکاک و ازبین رفتن جاروبک می شود).
  • کار تحت هر خواسته ای از جمله توقف و حرکت دائم یا معکوس شدن
  • بازدهی بالا
  • قدرت و گشتاور بالاتر

چرخ دنده سرو ها نیز ممکن است در انواع پلاستیکی ، کربنی و یا فلزی باشند که نوع پلاستیکی ارزان تر از بقیه میباشد و درشکل زیر مشاهده میکنید:

 servo motor

چرخ دنده های فلزی بسیار قوی تر از پلاستیکی بوده ومیتواند تحت بار سنگین تری قرار گیرد اما بدلیل سرعت بالاتر در حرکت دقت کمتری دارد. اصطحکاک بین چرخ دنده های نوع پلاستیکی نیز بسیار کمتر میباشد. بنابراین نوع پلاستیکی در جایی که احتیاج به بار های سنگین نمیباشد کافی است.

servo motor 7

اما چرخ دنده های کربنی 5برابر قوی تر از پلاستیکی بوده و همچنین تعویض چرخ دنده های آن ساده تر میباشد.

همچنین سروو ها در انواع یاتاقان قلتکی یا بلبرینگ ساده نیز تولید می شوند که ارزان تر و بادوام تر هستند.همچنین امروزه سروو موتور ها در دونوع دیجتال سروو و آنالوگ سروو نیز وجود دارند که نوع دیجیتال به جهت دقت بالاتر و پاسخ سریع تر و نرم تر از نوع آنالوگ بهتر میباشد و همچنین فرکانس کار آنها می تواند بالاتر از 50هرتز باشد.

نحوه کار با سرو موتور:

سروو موتور ها معمولا یک سیم قرمز رنگ برای تغذیه خود و یک سیم سیاه یا قهوه ای برای زمین و یک سیم نارنجی ، زرد یا سفید برای پالس های کنترلی دارند. همچنین یک دیود و یک خازن(0.1یا 0.01میکرو فاراد) نیز به منظور حفاظت از موتور بین پایه تغذیه و زمین به مانند شکل زیر بایستی قرار گیرد.

servo motor 5

شفت های مختلفی نیز برای اتصال به موتور وجود دارد مانند شفت دیسکی ، شفت تک بازو ، شفت دوبازو و شفت چهار بازو که انواع آن در فروشگاههای لوازم رباتیک موجود بوده و کاربرد های مختلف خود را دارند.

servo motor 6

servo motor 8

 برچسب ها:

Tags: همه چیز درباره سرو موتور ها سرو موتور ها سرو موتور براشلس انواع سروو موتور ها نحوه کار با سرو موتور اتصال سروو موتور به میکروکنترلر

4

پشتیبانی و مشاوره 24 ساعته

ictnic2

فروش سایت

تماس با ما

  • تلگرام : ICTNIC2@

به ما بپیوندید

ما را در صفحات اجتماعی دنبال نمایید...

کاربران ثبت نامی

تا این لحظه تعداد

2415 نفر

در وبسایت تخصصی ictnic

ثبت نام و از خدمات ما استفاده می کنند.

ما را در آپارات دنبال کنید

aparat logo fa color black 275x100