خدمات وبسایت آی‌سی‌تی نیـــک

طراحی و ساخت انواع پروژه‌های الکترونیکی با: میکروکنترلرavr - میکروکنترلرarm - میکروکنترلرpic و آردوینو

مقالات و آموزش‌های رایگان در سطوح پایه و حرفه‌ای برای الکترونیک و آی سی تی - ICT

پروژه کنترل ربات با اندروید ( نسخه ی پیشرفته)

              20180801 155710

در نسخه ی جدید این ربات امکاناتی نظیر تعیین سرعت حرکت ربات  کنترل چراغ ها و اندازه گیری دما و...

پروژه کنترل هوشمند خانه با AVR 

smart house CM

در این پروژه کاربر میتواند با استفاده از گوشی اندروید، پروژه را برنامه ریزی کرده و خانه را در دو حالت اتوماتیک(AUTOMATIC) و...

پروژه کنترل صوتی لوازم خانه

20180827 142654 small

در این پروژه شرح کاملی از مراحل ساخت پروژه کنترل هوشمند لوازم خانه با اندروید به صورت مرحله به مرحله آموزش داده می شود و...

معرفی دوره ی کاردانی دانشگاه در رشته ی الکتروتکنیک

منتشر شده در رشته الکتروتکنیک

 

در آزمایشگاه اندازه گیری الکتریکی توسط ابزاری مثل اسیلوسکوپ ، مولتی مترهای دیجیتالی و رومیزی و ژنراتور ها شروع به اندازه گیری مداراتی از قبیل فیلتر ها - مدارات قدرت و یا سایر مدارات الکترونیکی کار اندازه گیری انجام می شود.

درس ایمنی در برق به مباحث ایمنی در حوزه ی برق و الکترونیک می پردازد و جزو دروس تخصصی می باشد.

کارگاه مدار فرمان از مهم ترین درس های ترم اول می باشد که جزو دروس تخصصی بوده و بسیار به آن نیاز خواهیم داشت- در این کارگاه به اجرای بخش کنترل و بخش قدرت مدارات بصورت عملی پرداخته می شود که می تواند شامل مدارات سه فاز و یا تک فاز با موتور و یا بدون موتور و ... باشد و در کل درس بسیار مفیدی است.

تحلیل مدارهای الکتریکی از مهم ترین دروس تئوری دوران کاردانی و کارشناسی و حتی ارشد می باشد که البته در دوران هنرستان با آن آشنایی داشته ایم.پس سعی در یادگیری پایه ای آن بسیار مهم است.

 درس زبان فارسی فقط در دوره ی کاردانی می باشد و با اینکه در عمومی است اما 3 واحدی بوده و معمولا سخت گیری روی این درس کمی زیاد است.

درس اخلاق هم جزو دروس عمومی بوده و معمولا اساتید نمره ی خوبی به دانشجوها میدن تا میانگین نمرات دانشجویان کمی بهتر شود.

دروس ریاضی و فیزیک پیش دانشگاهی همانطور که گفته شد ، در صورت کوافقت دانشگاه نیاز به گذراندن نمی باشد.

 

لازم به ذکر: دروس ترم اول از طرف خود دانشگاه تعیین میشه و به شما میدن و شما به هیچ عنوان نمی تونین اون ها رو تغییر بدین - و از ترم های بعد حق انتخاب واحد با شما هستش.


 

ترم دوم :

2

مروری بر درس های ترم 2 : 

در درس فیزیک الکتریسیته و مغناطیس معمولا بخشی از کتاب فیزیک ویلیام هیت توسط اساتید تدریس می شود- درسی که در کنکور کاردانی به کارشناسی هم سوالاتی از آن می آید و جزو دروس مهم می باشد.

درس الکترونیک عمومی معمولا برای دانشجوهای رشته برق سخت و طاقت فرسا هستش اما خب در این مقطع یک درس 3 واحدی هستش و به توضیح مفاهیم کلی الکترونیک می پردازه که بعد ها در درس الکترونیک صنعتی بسیار به کمک مان می آید.

مکانیک کاربردی هم یک درس جالب و تقریبا ساده هستش که اصول کلی و پر کاربردی از دنیای مکانیک رو برای دانشجوها شرح میده.

درس ریاضی کاربردی شامل بخش زیادی از مشتقات و بخش زیادی از انتگرال ها هستش و در کنار این دو مبحث به نمودار ها و ... اشاره میشه و درس ریاضی دوره ی کاردانی به خیر و خوشی به اتمام میرسه.

کارگاه سیم پیچی که از قبل در دوران هنرستان هم با اون آشنا بودیم و در دانشگاه به طور حرفه ای تر آزمایشات رو انجام میدیم.

 درس زبان خارجی هم که عشق اول و آخر دانشجوها هستش دیگه نیازی به تعریف نیست - اما خب مرجع خاصی نداره و هر استادی یه جور تدریس میکنه - یه سری با جزوه ی خودشون و یه سری هم با کتاب های تخصصی برق و الکترونیک تدریس میکنن

درس اندیشه اسلامی هم جزو دروس عمومی بوده و معمولا اساتید نمره ی خوبی به دانشجوها میدن تا میانگین نمرات دانشجویان کمی بهتر شود.

 کارگاه ورق کاری و جوشکاری در صورت داشتن تجهیزات بصورت عملی برگزار میشه و گاهی هم بصورت تئوری فقط آموزش داده میشه - اما در کل بصورت عملی آموزش جوشکاری بسیار مفید خواهد بود.

 


ترم سوم :

3

مروری بر درس های ترم 3 :  

در آزمایشگاه مدار الکتریکی به تحلیل مدارات ساده ای که در درس مدار الکتریکی خوانده ایم می پردازیم و با سیگنال ها کمی بیشتر آشنا می شویم.

آزمایشگاه الکترونیک عمومی احتمالا آزمایشگاهی تکراری باشد چرا که اساتید گرامی همان آزمایش های دوران هنرستان مانند امیترمشترک و یا فیلترها و یا تقویت کننده ها را برای تدریس انتخاب می کنند.

 الکترونیک صنعتی از درس های مهم گرایش برق می باشد چرا که علاقه مندان زیادی را در گرایش برق دارد - معمولا مدارات پر قدرت در الکترونیک که با قطعاتی مثل ترایاک - دیاک - SCR  و ... هستند در این درس مورد بررسی قرار می گیرند و جذابیت درس برای دانشجوها زیاد است.

هیدرولیک و پنوماتیک از دروس اصلی و جدید در این مقطع می باشد و کمی سخت گیری این درس را جزو ، دروس مشکل قرار می دهد.

مبانی دیجیتال هم که در هنرستان با آن آشنا بوده ایم و در این مقطع به طور حرفه ای تر بررسی می شود ، چرا که در کنکور کارشناسی هم 15 سوال از دیجیتال می آید و نقش مهمی دارد.

زبان فنی را بیشتر اساتید با جزوه های خود که ترکیبی از چندین کتاب و دیتاشیت است برای دانشجویان تدریس می کنند که از آنجایی که مرتبط با رشته تدریس می شود معمولا درس شیرین تری می باشد.

آزمایشگاه ماشین الکتریکی احتمال داره که مثل کارگاه مدار فرمان باشه و در واقع آزمایش هایی مشابه همان ها انجام بشه.

درس ماشین الکتریکی سه فاز هم درس جدید و خوبیه که برای آشنایی با ماشین های سه فاز بسیار کاربرد داره و کمک زیای به شناخت ماشین های سه فاز و آینده ی شغلیش رو بهمون میده.

درس کنترل صنعتی هم که روش ها و پایه های کنترل کننده ها و کنترل شونده ها رو در صنعت برامون تشریح میکنه.

و در آخر هم که کارگاه سیم پیچی 2 که قبلا هم معرف حضورمون بوده و آشنا هستیم.

 


ترم چهارم :

4

مروری بر درس های ترم 4 :

در آزمایشگاه الکترونیک صنعتی در واقع همان مداراتی که در درس الکترونیک صنعتی تدریس شده بود ، مورد آزمایش قرار می گیرد.

در آزمایشگاه دیجیتال هم مدارات دیجیتالی اعم از گیت ها و اند و اٌر ها و ..که بر روی تجهیزات خاصی قرار دارند آزمایش می شوند.

اصول سرپرستی از درس های عمومی و کنفرانس لازم می باشد که معمولا به مباحث ساده ای در رابطه با سرپرست زندگی و مسولیت پذیری می پردازد.

کارآفرینی در گذشته درسی جدا از پروژه بود و البته 3 واحدی که الان شده 1 واحدی و همراه با پروژه - در مورد پروژه خواهیم گفت در ادامه

کاراموزی هم که برای دوره ی کاردانی 320 ساعت هستش البته هر سال داره کمتر هم میشه ساعتش

 

پروژه : در هر دانشگاهی بسته به سطح دانشگاه و اساتید و دانشجویان پروژه ها می توانند بسیار متفاوت باشند از پروژه هایی مثل چشمک زن ال ای دی تا پروژه هایی مثل ساخت سی ان سی مینی و ...

اما با مشورت با اساتید و ایده گرفتن از آن ها می توانید با توجه به علاقه ی خودتون پروژتون رو انتخاب کنید و سعی هم کنید که پروژتون رو ندید بیرون براتون بسازن چون واقعا تمام آموزش هایی که در دوره ی کاردانی دیدید رو زیر سوال میبرید.

 

 


 اما حالا یه دید کلی در مورد دوره ی کاردانی و گذر از این مرحله

سعی کنید که گزارش کار ها رو حتما برای آزمایشگاه ها آماده کنید و برای استاد ببرید ، چون دیده شده که اساتید چند نفری رو بخاطر همین گزارش کارا و البته نظم مینداختن - در عین ناباوری

سعی کنید حتما جزوه بنویسید و از گرفتن عکس از تخته و... جلوگیری کنید واقعا مانع پیشرفتتون میشه و اصلا حس درس خوندن رو ازتون میگیره

در صورتیکه همراه با درس به کار هم مشغول میشید حتما تعادل رو حفظ کنید - طبق تجربه ی خودم و چندین نفر دیگه ترم هایی که حسسسابی چسبیدیم به کار - از درس افتادیم و حسابی خراب کاری شد

برای انتخاب واحد هم باید از سامانه ی ناد استفاده کنید -در انتخاب واحد با سامانه ی ناد همیشه مشکل وجود داشته- فکر کنم بچه های منم با ناد مشکل انتخاب واحد رو داشته باشن چون الان 4 ساله که دارن درستش میکنن و هنوز خرااااب هستش - پس زیاد نگران نباشید چون چندین بار مهلت انتخاب واحد و حذف و اضافه میدن و میتونید درس ها رو یکم سخت اما در هر صورت بگیرید. 

 مطالب مرتبط :

برچسب ها:

پشتیبانی و مشاوره 24 ساعته

ictnic2

فروش سایت

تماس با ما

  • تلگرام : ICTNIC2@

به ما بپیوندید

ما را در صفحات اجتماعی دنبال نمایید...

کاربران ثبت نامی

تا این لحظه تعداد

2415 نفر

در وبسایت تخصصی ictnic

ثبت نام و از خدمات ما استفاده می کنند.

ما را در آپارات دنبال کنید

aparat logo fa color black 275x100