خدمات وبسایت آی‌سی‌تی نیـــک

طراحی و ساخت انواع پروژه‌های الکترونیکی با: میکروکنترلرavr - میکروکنترلرarm - میکروکنترلرpic و آردوینو

مقالات و آموزش‌های رایگان در سطوح پایه و حرفه‌ای برای الکترونیک و آی سی تی - ICT

معرفی رشته ی الکتروتکنیک-دوره‌ی هنرستان

منتشر شده در رشته الکتروتکنیک

power ictnic

آنچه در این مطلب میخوانید :

معرفی رشته ی الکتروتکنیک

آینده ی شغلی رشته الکتروتکنیک

جدول دروس رشته الکتروتکنیک پایه دوم هنرستان

جدول دروس رشته الکتروتکنیک پایه سوم هنرستان

کارگاه ها و نحوه ی ارائه ی گزارش کار در رشته الکتروتکنیک

کتاب های کمک درسی در دوره ی هنرستان رشته الکتروتکنیک

لوازم معمول مورد نیاز برای این رشته

چه درس هایی در این رشته سخت تر هستند ؟

دوران کارآموزی در رشته الکتروتکنیک

کنکور کاردانی رشته الکتروتکنیک

ادامه مطلب???

 

معرفی رشته ی الکتروتکنیک(برق )

هر کشوری برای توسعه و پیشرفت نیاز به تولید انرژی برق و توسعه ی اون تو سراسر کشور داره تا تمام واحدهای صنعتی ، تولیدی ، خدماتی و ... در کل تمام امور کشور از این طریق از انرژی برق استفاده کنند ؛ اما مراحل تولید برق و یا توزیع برق از نیروگاه تا درب منزل ما و بسیاری موارد دیگر ، تمامی این اتفاقات بدست متخصصین الکتروتکنیکی انجام می شود.

هنرجویان این رشته در طی دوران تحصیل با مبانی برق، اصول اندازه گیری الکتریکی، سیم کشی ساختمان، برق صنعتی، ماشینهای الکتریکی، اصول اندازه گیری AC و DC، مدارهای الکتریکی، طراحی و ساخت ترانسفورماتورهای فشار ضعیف، سیم پیچی انواع موتورهای الکتریکی، تعمیر لوازم برقی خانگی و ... آشنا میشوند.

زمینه ها و عناوین شغلی رشته الکتروتکنیک:

  • سیم کشی ساختمان(مسکونی، تجاری و صنعتی)
  • سیم پیچی ترانسفورماتورهای فشار ضعیف
  • سیم پیچی اتاتور ماشینهای الکتریکی
  • نقشه کشی مدارات الکتریکی
  • تعمیر و نگهداری ماشینها و سیستم های الکتریکی
  • سرویس و تعمیر وسایل خانگی الکتریکی
  • نصب و راه اندازی سیستم برق و فرمان ماشین آلات صنعتی
  • مونتاژ، نصب و راه اندازی تابلوهای تزیع برق و فرمان الکتریکی و ...

 

چند نمونه عکس از هنرجویان مشغول کار در کارگاه ها:


power 2 ictnic


 

جدول دروس رشته الکتروتکنیک پایه دوم هنرستان

power books ictnic

برای دانلود کتاب های سال دوم هنرستان رشته الکتروتکنیک اینجا کلیک کنید

 

جدول دروس رشته الکتروتکنیک پایه سوم هنرستان

power books2 ictnic

برای دانلود کتاب های سال سوم هنرستان رشته الکتروتکنیک اینجا کلیک کنید

 


ادامه ی توضیحات :

کارگاه های رشته ی الکتروتکنیک :

مسلما بعد از شناخت اولیه این رشته و آشنایی با کتاب های اولیه ، دوست دارید تا کمی بیشتر از ویژگی های این رشته با خبر باشید.

سال دوم هنرستان :

معمولا در سال دوم یک روز از هفته رو اختصاص میدن به کارگاه ها که البته تو هنرستان های مختلف کمی فرق میکنه ولی روال کار همینه

کارگاه سیم کشی یک و دو یکی از پایه ای ترین و جذاب ترین کارگاه ها برای علاقه مندان خواهد بود ، چونکه تو این کارگاه بسیاری از مدارهای سیم کشی داخل خونه رو میتونیم بطور عملی روی بردهای آموزشی ببندیم و نتیجه رو ببینیم از جمله کلید های یک پل و دوپل و صلیبی و یا کلید کولر و ... خلاصه چندین آزمایش کاربردی و قشنگ رو توی کارگاه سیم کشی یک و دو انجام میدیم.

کارگاه مقدماتی مکانیک هم یکی از پایه های یادگیری بسیاری اصول و فنون کار با قطعات است ، تو این کارگاه از سوهان زدن آهن گرفته تاااا ساختن چکش با زاویه های دقیق و یا ساخت پیچ و مهره توسط خودتون و ... در کل کار با قطعات مکانیکی رو یادتون میدن که فوق العاده تجربیات خوبی رو براتون به ارمغان میاره.

سال سوم هنرستان:

اکثر هنرستان ها کارگاه های سال سوم رو دو روز در هفته قرار میدن ، و خوشا به سعادت بچه ها . واقعا دو روز کار عملی تو هفته کلی به بچه ها شوق و ذوق میده.

کارگاه تکنولوژی و تعمیر لوازم خانگی یکی از شغل های آینده ی این رشته رو تداعی میکنه ؛ معمولا تو این کارگاه به تعمیر لوازمی مثل اتو و ماشین لباسشویی و کولر و ... می پردازن و بچه ها هم با شور و اشتیاق زیادی کارهاشونو انجام میدن.

کارگاه تکنولوژی و سیم پیچی هم از دیگر شغل های پرطرفداره که هنوز هم بازار کار خودش رو تا حد زیادی داره ، تو این کارگاه از بستن سیم پیچ های کوچیک مثل ترانس ولتاژ شروع میشه و اگه اساتید خوب درس بدن میتونن در رابطه با سیم پیچی کولر ها و قطعات بزرگ تر هم تدریس کنن.

کارگاه تکنولوژی و برق صنعتی کمی پیچیده تر از دو کارگاه دیگر است ، در آینده خواهید دید که بحث برق صنعتی خود بسیار پیچیده است و یک رشته ی مجزا می باشد . اما در همین حد به شما در هنرستان می گویند که مدارات کنترل قدرت و مدارات فرمان و ... را بشناسید و کمی ازمایش در موردشان انجام دهید.


 

نحوه ی نوشتن گزارش کار در دوره ی هنرستان:

مشکلی که خیلی از بچه ها تو سال دوم هنرستان دارن اینه که هنوز نمیدونن که چجوری گزارش کار بنویسن و متاسفانه اساتید هم بهشون چیزی نمیگن

همیشه برای نوشتن گزارش کار مربوط به کارگاه ها باید 5 مرحله رو رعایت کنید:

1- ابتدا عنوان گزارش کار را بصورت کامل و مختصر بنویسید.

2- هدف از گزارش کار را در چند سطر بنویسید.

3- وسایل و لوازم مورد استفاده در آزمایش را بنویسید.

4- شرح آزمایش را در حداقل 5 یا 6 خط بنویسید.

(سعی کنید نقشه ی مدار آزمایش را در این مرحله بصورت تمیز و زیبا ترسیم کنید.)

5- نتیجه گیری کنید که آیا آزمایشی که انجام داده اید به هدف رسیده است یا خیر ؟ و چرا ؟


 

کتاب های کمک درسی در دوره ی هنرستان رشته الکتروتکنیک:

معمولا سال دوم به دلیل آسانی مطالب درسی ؛ نیازی به کتب آموزشی نیست ، ولی در پایه ی سوم از آنجایی که امتحان بعضی دروس نیز نهایی میشود پیشنهاد میشه تا یک سری کتاب های کمک درسی رو مطالعه کنید.

طبق تجربیات شخصی ، متاسفانه بعضی از اساتید طبق کتاب درس نمیدن و بسیاری از فصل ها رو حذف میکنن که دانش آموز در انتهای ترم و موقع امتحان نهایی سوالات جدیدی رو مبینیه که باعث میشه نتونه اونارو جواب بده و باعث میشه نمره ضعیفی بگیره یا اینکه اون درس رو بیفته.

به همین دلیل پیشنهاد میکنم برای درس های الکترونیک کاربردی ، ماشین های الکتریکی ac ، ماشین های الکتریکی dc و همچنین مدارهای الکتریکی علاوه بر مطالعه ی کتاب اصلی ؛ کتب کمک درسی استفاده کنید

بعضی از دوستان تنبل مون هم برای درس هایی مثل عربی و زبان انگلیسی از گام به گام و ..استفاده میکنن که البته در بیشتر مواقع به کمک خیلیا هم رسیده .??


 

لوازم معمول مورد نیاز برای این رشته :

معمولا هر رشته ای به غیر از کتاب به چیزهای دیگه ای هم نیاز داره که برای هر رشته ای متفاوته

1- در رشته ی الکتروتکنیک در سال دوم هنرستان درسی داریم به اسن رسم فنی که مربوط به رسم مدارات ساختمانی و الکتریکی بصورت دقیق و حرفه ای می باشد که برای انجام آنها نیاز به تخته رسم و خط کش مربوطه هستش.

2- دیگر چیزی که در سال دوم مورد نیاز است لباس کارگاه است که معمولا از جانب مسوولین هنرستان تهیه میشود و مبلغ لباس نیز از هنرجویان عزیز دریافت می شود.

3- معمولا بعضی از اساتید نیز به هنرجویان می گویند تا برای نتیجه ی بهتر در کارگاه ها ابزاری مثل مولتی متر و یا امثال این ها را تهیه کنند.


 

چه درس هایی در این رشته سخت هستند ؟

خب اگه مطالب بالا رو خونده باشید و اسم کتاب ها رو دیده باشید شاید کمی نگران باشید ؛ اما باید بدونید که هیچیک از این درس ها برای یک هنرجوی درس خون سخت نیستند ولی بعضی هنرجویان با درس هایی مثل مدارهای الکتریکی ، ماشین های الکتریکی ac و dc مشکل دارند و براحتی این درس ها رو میفتن پس مراقب باشید.

 


 

دوران کارآموزی در رشته الکتروتکنیک :

دوران کاراموزی در رشته های فنی هنرستان 240 ساعت می باشد که هنرجو باید در تابستان سالی که کنکور خواهد داد ، دوره ی کاراموزی خود را نیز بگذراند . انتخاب محل کاراموزی توسط خود هنرجو می باشد که البته باید مرتبط با رشته ی خود یعنی برق باشد. از جمله شرکت ها و یا مغازه های سیستم های امنیتی یا سیم کشی ساختمان یا مغازه های الکتریکی و سیم پیچی و ... بسیاری شغل دیگر که می توانید به عنوان کاراموز در آنها مشغول به کار شوید.

و اما بعد از اتمام دوره ی هنرستان نوبت به کنکور می رسد ؛ برای اطلاعات بیشتر در مورد کنکور و سوالات کنکور رشته برق روی لینک زیر کلیک کنید:

کنکور کاردانی رشته الکتروتکنیک


رشته ی الکتروتکنیک در دانشگاه چگونه خواهد بود؟ و دوره ی کاردانی و کارشناسی این رشته چگونه خواهد بود ، برای اطلاعات در رابطه با دوره ی دانشگاه رشته ی الکتروتکنیک می توانید مطالب زیر را بخوانید.

رشته ی الکتروتکنیک در دوره ی کاردانی : بزودی

رشته ی الکتروتکنیک در دوره ی کارشناسی : بزودی

 

 مطالب مرتبط :

برچسب ها:

Tags: معرفی رشته الکتزوتکنیک رشته برق آینده ی شغلی رشته الکتروتکنیک دروس رشته الکتروتکنیک کارگاه ها دوران کارآموزی الکتروتکنیک

دیدگاه‌ها  

# Mahdi 1400-05-17 09:17
منم‌نظر علی جان رو‌دارم واقعا هیلی رو‌مخه من لفت
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# علی 1399-11-07 21:08
سایتتون خوبه ، ولی این تبلیغ آبی سمت راست صفحه حال آدمو بهم میزنه ، واقعا مسخره س ، حذفش کنین ، خیلی مزخرفه ، هیچی نتونستم بخونم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

4

پشتیبانی و مشاوره 24 ساعته

ictnic2

فروش سایت

تماس با ما

  • تلگرام : ICTNIC2@

به ما بپیوندید

ما را در صفحات اجتماعی دنبال نمایید...

کاربران ثبت نامی

تا این لحظه تعداد

2415 نفر

در وبسایت تخصصی ictnic

ثبت نام و از خدمات ما استفاده می کنند.

ما را در آپارات دنبال کنید

aparat logo fa color black 275x100