خدمات وبسایت آی‌سی‌تی نیـــک

طراحی و ساخت انواع پروژه‌های الکترونیکی با: میکروکنترلرavr - میکروکنترلرarm - میکروکنترلرpic و آردوینو

مقالات و آموزش‌های رایگان در سطوح پایه و حرفه‌ای برای الکترونیک و آی سی تی - ICT

لدر چیست -همه چیز درباره زبان برنامه نویسی ladder

منتشر شده در واژه نامه تخصصی

زبان برنامه نویسی ladder در Plc :

تعداد زبان های برنامه پی ال سی محدود می باشد و در بین تمام این زبان ها، زبان ladder از کاربرد و کارایی بیشتری برخوردار است و بسیاری از متخصصان حوزه برق و برنامه نویسان این زبان را برای برنامه نویسی انتخاب می کنند.

زبان برنامه نویسی ladder با نام زبان نردبانی شناخته می شود و از لحاظ ظاهری شباهت بسیار زیادی به مدارات رله ای دارد، در این نوع برنامه نویسی از یکسری نماد های گرافیکی که بیانگر ورودی ها و خروجی ها می باشند و همچنین یکسری توابع خاص که هر کدام نماد مربوط به خود را دارند، می توان روابط منطقی بین ورودی ها و خروجی ها را مشخص کرد و بدین ترتیب می توان پروسه مورد نظر را کنترل نمود.

ladder

علت نامگذاری این روش برنامه نویسی با نام Ladder یا نردبانی به این علت است که تمام دستورها و همچنین نماد های گرافیکی برنامه نویسی به صورت خطهای افقی بین دو خط عمودی قرار می گیرند که این دو خط عمودی بیانگر سطوح ولتاژ می باشند. زبان ladder  را با مخفف LD هم می شناسند.

قابل ذکر است زبان Ladder در گذشته جهت نمایش مدارهای رله ای و سوئیچی مورد استفاده قرار می گرفت و بعد از تغییراتی که در آن داده شد از آن جهت برنامه نویسی Plc ها استفاده کردند. 

در پی ال سی انوع مختلف کنتاکت ها، بوبین ها، رله ها، تایمرها، کانتر ها و یکسری توابع پیشرفته داریم که هر کدام از آن ها در موارد خاصی در حین برنامه نویسی مورد استفاده و کاربرد قرار می گیرند و مجموعه این توابع در کتابخانه ای در نرم افزار پی ال سی گنجانده شده اند که در مواقع لزوم باید آن ها را فراخوانی نمود.

 

در نرم افزار STEP زبان های مختلفی به منظور انجام برنامه نویسی به کار می رود. اکثر این زبان ها با زبان های مندرج در استاندارد IEC 1131 مطابقت دارند در این بین سه زبان STL,FBD,LAD به عنوان زبان های پایه محسوب شده و در همه ی بلاک های برنامه نویسی امکان برنامه نویسی به این سه زبان وجود دارد. علاوه بر این زبان ها زبان های دیگری مانند SCL و S7-GRAPH نیز وجود دارد که کاربرد آنها خاص است. 

آموزش بخشی از زبان برنامه نویسی لدر (Ladder)

مدارهای فرمان معمولا به صورت دیاگرام نردبانی رسم می گردند. در شکل زیر نمونه ای از یک مدار فرمان و در سمت راست آن دیاگرامی نردبانی آن رسم شده است.

ladder

دیاگرام نردبانی از دو خط موازی تشکیل شده است که نشان دهنده ی خطوط تغذیه ی مدار می باشند و خطوط افقی که مانند پله های نردبانی می باشند، خطوط برنامه هستند.

برای جایگزین ساختن یک سیستم کنترلی مبتنی بر رله با یک PLC نیاز به تبدیل مدارهای فرمان با زبان برنامه نویسی PLC می باشد. استفاده از زبان لدر (Ladder) که به اختصار LD نشان داده می شود بسیار ساده و مشابه دیاگرام نردبانی مدار فرمان می باشد.

 

هنگام نوشتن برنامه به زبان LD موارد زیر را بخاطر بسپارید:

1- هر خط از برنامه وظیفه ی خاصی را بر عهده دارد.

2- در PLC برنامه از سمت چپ به راست و از بالا به پایین اجرا می گردد و بعد از اجرای کامل برنامه، اجرای آن دوباره از سر گرفته می شود.

ladder2

3- هر خط برنامه با تعدادی کنتاکت باز و یا بسته آغاز و با یک یا چند بوبین رله به انتها می رسد.

4- کنتاکت ها در وضعیت عادی خود در برنامه نشان داده می شوند به عبارت دیگر کنتاکت های کمکی، با فرض غیر فعال بودن رله ها نشان داده می شوند.

5- از کنتاکت های یک رله می توان در خطوط مختلف یک برنامه استفاده نمود.

6- هر یک از کنتاکت های ورودی و رله های خروجی دارای آدرس منحصر به فرد می باشند، به عنوان مثال PLC FATEK مدل FB-40MA دارای 24 ورودی و 16 خروجی می باشد که آدرس آن ها به ترتیب زیر است:

خروجی ها: Y0 ~ Y15

ورودی ها: X0 ~ X23

به عنوان مثال در شکل زیر با وصل کنتاکت ورودی X0 ، رله ی خروجی Y0 فعال می گردد و با باز شدن کنتاکت وردی، رله ی خروجی غیر فعال می شود.

ladder3

نوار المان ها

ladder4

"یک" بودن بیت مورد نظر را نشان می دهد -| |-
"صفر" بودن بیت مورد نظر را نشان می دهد -|/|-
"لبه بالا رونده" بیت مورد نظر را نشان می دهد -|↑|-
"لبه پایین رونده" بیت مورد نظر را نشان می دهد -|↓|-
خروجی بیتی ( )-
معکوس خروجی بینی (/)-
یک کردن بیت (S)-
صفر کردن بیت (R)-
معکوس کردن خط -/-
لبه بالا رونده خط -↑-
لبه پایین رونده خط -↓-
یک کردن رجیستر S
صفر کردن رجیستر R
تایمر T
شمارنده C
تمام توابع نرم افزاری F

 

در اینجا با استفاده از چند مثال ، برنامه نویسی Ladder را توضیح می دهیم.

AND : اگر هر دو ورودی X1 و X2 وصل باشند خروجی Y1 فعال می شود.

ladder5

OR : اگر یکی از ورودی های X1 یا X2 وصل باشند خروجی Y1 فعال می شود.

ladder6

NOT : اگر ورودی X1 وصل نباشد خروجی Y1 فعال است.

ladder7

NAND : اگر ورودی X1 یا X2 و یا هر دو خروجی Y1 فعال است. ینی خروجی Y1 زمانی غیر فعال است که هر دو ورودی X1 و X2 وصل باشند.

lad8

NOR : اگر هر دو ورودی X1 و X2 همزمان قطع باشند خروجی Y1 فعال می شود.

lad9

XOR : اگر X1 وصل و X2 قطع و یا X1 قطع و X2 وصل باشد خروجی Y1 فعال می شود. ینی خروجی Y1 زمانی غیر فعال است که هر دو ورودی X1 و X2 همزمان قطع و یا همزمان وصل باشند.

lad10

مدار خود نگهدار

در مواقعی لازم است با زدن یک ورودی (X1)، خروجی مورد نظر (Y1) فعال شود و با زدن ورودی دیگر (X2)، خروجی (Y1) غیر فعال شود. به این مدار، مدار خود نگهدار می گویند. از ویژگی های این مدار این است که زمانی که خروجی Y1 فعال است، با قطع و وصل شدن ورودی X1 ، وضعیت خروجی هیچ تغییری نمی کند.

با زبان لدر (Ladder) به دو روش می توان این مدار را برنامه کرد.

lad11

در کل می توان به این نتیجه رسید که براي کارهاي کنترلي ساده Ladder بهترين گزينه بوده ولي خوب stl زبان کاملتری بوده وامکانات حرفه ای تری را دارا هست.اما بزرگترین مشکل stl  اشکال یابی اون هستش. در آخر پیشنهاد می کنم تا کتاب جامع آموزش step 7  رو با مراجعه به لینک زیر دانلود کنید.

دانلود کتاب راهنمای جامع نرم افزار step7 بهمراه مثال هایی از STL,FBD,LAD

 

 مطالب مرتبط :

برچسب ها: 

4

پشتیبانی و مشاوره 24 ساعته

ictnic2

تماس با ما

  • تلگرام : ICTNIC2@

به ما بپیوندید

ما را در صفحات اجتماعی دنبال نمایید...

کاربران ثبت نامی

تا این لحظه تعداد

2415 نفر

در وبسایت تخصصی ictnic

ثبت نام و از خدمات ما استفاده می کنند.

ما را در آپارات دنبال کنید

aparat logo fa color black 275x100