خدمات وبسایت آی‌سی‌تی نیـــک

طراحی و ساخت انواع پروژه‌های الکترونیکی با: میکروکنترلرavr - میکروکنترلرarm - میکروکنترلرpic و آردوینو

مقالات و آموزش‌های رایگان در سطوح پایه و حرفه‌ای برای الکترونیک و آی سی تی - ICT

ترانس چیست؟ همه چیز در مورد ترانسفورماتور

منتشر شده در واژه نامه تخصصی

 transformer یا ترانسفورماتور چیست؟

transformer 1

آنچه در این مطلب می خوانید شامل :

  • تعریف ترانس
  • اجزای سازنده ترانس
  • کاربرد ترانسفورماتور
  • تلفات در ترانسفورماتور
  • انواع ترانسفورماتور
  • طبقه بندی کلی ترانس ها
  • علل خرابی ترانس ها

سنسور یا حسگر چیست -همه چیز در مورد سنسور

منتشر شده در واژه نامه تخصصی


sensor 3

مقدمه

یکی از ابزارهای الکترونیکی که امروزه بیش از پیش کاربرد دارد، حسگرها یا سنسورها(sensors) هستند. ما از این ابزار هم اکنون در بسیاری از محیط ها و دستگاه ها استفاده می کنیم؛ از جمله حسگرهای اثر انگشت در موبایل ها و در سیستم های حضور و غیاب، حسگرهای حرکتی برای سیستم های روشنایی و امنیتی و بسیاری از کاربردهای دیگر.

 اما در آینده ای نه چندان دور استفاده از انواع مختلف و جدیدتر حسگرها که توانایی ها و قابلیت های بیشتری دارند بواسطه گسترش شبکه های ارتباطی و اینترنتی و آنچه اینترنت اشیاء خواهد بود، بیشتر می شود.

دیود چیست -همه چیز در مورد دیود

منتشر شده در واژه نامه تخصصی

 دیود

diode 2

دیود یکی از المان های الکترونیکی است که  جریان الکتریکی را در یک جهت از خود عبور می‌‌دهند و در جهت دیگر در مقابل عبور جریان از خود مقاومت نشان می‌‌دهد.

آی سی یا مدار مجتمع چیست -همه چیز در مورد IC

منتشر شده در واژه نامه تخصصی

 مدار مجتمع یا ic

ic ictnic 1

مدار مجتمع یا آی‌سی Integrated circuit به مجموعه‌ای از مدارات الکترونیکی گفته می شود که با استفاده از مواد نیمه ‌رسانا در ابعادی کوچک ساخته می‌شوند. مدارات الکتریکی عموما شامل مقاومت، خازن، سلف و ترانزیستور می باشد. هر تراشه معمولاً حاوی تعداد بسیار زیادی ترانزیستور می‌باشد که با استفاده از فناوری پیچیده‌ای در داخل لایه ای از ماده نیمه هادی ساخته می شوند.

آپ امپ چیست -همه چیز در مورد OP AMP

منتشر شده در واژه نامه تخصصی

 تقویت‌کننده عملیاتی یا آپ امپ 

OP AMP 1

آپ امپ یا Op-Amp که مخفف Operational Amplifier است ( تقویت کننده عملیاتی ) یک تقویت کننده تفاضلی ولتاژ با بهره ولتاژ بالاست. پیشینه اپ امپ ها به سال 1940 میلادی بر میگردد که پس از حدود 20 سال در دهه 1960 به صورت مدارات مجتمع یا IC در آمد و از آن پس کاربرد فراوانی در الکترونیک آنالوگ پیدا کرد. در مدار های الکترونیکی آپ امپ را به شکل زیر نمایش می دهند.

pcb چیست -همه چیز درباره بُرد مدار چاپی

منتشر شده در واژه نامه تخصصی

برد مدار چاپی

pcb ictnic

pcb مخفف Printed Circuit Board يا همون مدار چاپي الكترونيكي است. بُرد مدار چاپی شامل مجموعه‌ای از مدارهای الکتریکی بوده و می‌تواند یک طرفه (یک لایه مس)، دو طرفه (دو لایه مس) و یا حتی چند لایه باشد؛ بطوریکه قطعات الکترونیکی مانند مقاومت، خازن، آی سی و … بر روی آن مونتاژ شده و جهت استفاده در تجهیزات الکترونیکی بکار می‌رود.

هویه چیست -همه چیز در مورد لحیمکاری و جداسازی قطعات

منتشر شده در واژه نامه تخصصی

Electric heater 9

هویه وسیله‌ ای است که برای ذوب لحیم و اتصال قطعات به یکدگیر به کار می‌رود. هویه‌ها را می‌توان به دو دستهٔ اصلی تقسیم کرد، هویه‌های چکشی (غیرالکتریکی) و هویه‌های الکتریکی. با توجه به نقطه اتصال و اندازه آن باید هویه مناسب که بتواند دمای لازم را ایجاد کند انتخاب نمود.

پایتون چیست -همه چیز درباره زبان برنامه نویسی python

منتشر شده در واژه نامه تخصصی

پایتون به معنی اژدهاست . شاید انتخاب این اسم برای این زبان برنامه نویسی بی ربط نباشد چراکه یکی از قدرتمند ترین نرم افزارهای برنامه نویسی محسوب میشود . با کمک پایتون میتوان از کارهای ساده ریاضی تا پیچیده ترین عملیات کنترل اتوماسیون را انجام داد. ویژگی دیگر این زبان برنامه نویسی سادگی آن است که امکان یادگیری برای همگان را فراهم میکند. پایتون در سال ۱۹۹۱ در کشور هلند طراحی شد.

Python

پی ال سی چیست -همه چیز درباره plc

منتشر شده در واژه نامه تخصصی

PLC

PLC از عبارت Programmable Logic Controller به معنای کنترل کننده قابل برنامه ریزی گرفته شده است.کلمه PLC به عنوان نشان تجاری ثبت شده شرکت Allen Bradley است.لذا شرکتهایی همچون Siemens از لغات دیگری مانند simatec،sirotec و.. استفاده می کنند.

PLC کنترل کننده ای نرم افزاری است که ورودی ها را دریافت می کند و آنها را طبق برنامه ای که در حافظه اش ذخیره شده،پردازش می نماید و سپس نتیجه عملیات را از قسمت خروجی به صورت فرمان هایی به گیرنده و اجراکننده های فرمان، ارسال می کند.

plc 1

4

پشتیبانی و مشاوره 24 ساعته

ictnic2

فروش سایت

تماس با ما

  • تلگرام : ICTNIC2@

به ما بپیوندید

ما را در صفحات اجتماعی دنبال نمایید...

کاربران ثبت نامی

تا این لحظه تعداد

2415 نفر

در وبسایت تخصصی ictnic

ثبت نام و از خدمات ما استفاده می کنند.

ما را در آپارات دنبال کنید

aparat logo fa color black 275x100