خدمات وبسایت آی‌سی‌تی نیـــک

طراحی و ساخت انواع پروژه‌های الکترونیکی با: میکروکنترلرavr - میکروکنترلرarm - میکروکنترلرpic و آردوینو

مقالات و آموزش‌های رایگان در سطوح پایه و حرفه‌ای برای الکترونیک و آی سی تی - ICT

پروژه مبدل ولتاژ DC TO DC با الگوریتم کنترل PID و نمایش ولتاژ با WIFI

منتشر شده در فروشگاه سایت

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال
 

 

مبدل ولتاژ 12 به 50 ولت DC توسط کنترل کننده ی PID میکروکنترلر و نمایش ولتاژ خروجی و ولتاژ ورودی روی نرم افزار موبایل از طریق WIFI

dc to dc pid 

 

photo 2017 07 23 13 50 27

در پروژه قبلی ، مبدل dc به dc با کنترل تناسبی توسط میکروکنترلر avr را طراحی و در دسترس قرار داده بودیم که مورد استقبال فراوان قرار گرفت لذا بر آن شدیم تا مبدل dc به dc ای طراحی کنیم تا علاوه بر سرعت بالا در رسیدن مقدار خروجی به مقدار مطلوب از ثبات ولتاژ خروجی در مقابل تغییرات ولتاژ ورودی نیز برخوردار باشد. بدین ترتیب الگوریتم کنترلی pid(که شامل کنترل کننده های تناسبی و انتگرالی و مشتقی میباشد)را برروی میکروکنترلر avr پیاده سازی کرده و در اختیار شما دوستان قرار دهیم. 

تصویر کامل پروژه

 dc to dc pid2

 

در این پروژه به کمک توپولوژی مبدل dcبهdc بوست و واحد pwmوadc میکروکنترلر avr ولتاژ 12ولت مستقیم را به 50ولت(یا هر ولتاژ بزرگتر از 12ولت)تبدیل میکنیم و سپس با استفاده از ماژول wifi اطلاعات ولتاژ ورودی و خروجی را برای گوشی اندروید ارسال میکنیم.

کنترلر PID چیست؟

 (PID controller) از رایج‌ترین نمونه‌های الگوریتم کنترل بازخوردی است که در بسیاری از فرایندهای کنترلی نظیر کنترل سرعت موتور DC، کنترل فشار، کنترل دما و... کاربرد دارد. کنترل کننده PID مقدار «خطا» بین خروجی فرایند و مقدار ورودی مطلوب (setpoint) محاسبه می‌کند. هدف کنترل‌کننده، به حداقل رساندن خطا با تنظیم ورودی‌های کنترل فرایند است.

PID از سه قسمت مجزا به نام‌های Proportional (تناسبی)،Integral (انتگرال‌گیر) و Derivative (مشتق‌گیر) تشکیل شده که هر کدام از آن‌ها سیگنال خطا را به عنوان ورودی گرفته و عملیاتی را روی ان انجام می‌دهند و در نهایت خروجی شان با هم جمع می‌شود. خروجی این مجموعه که همان خروجی کنترل‌کننده PID است برای اصلاح خطا (error) به سیستم فرستاده می‌شود.

الگوریتم PID چیست؟

همانطور که مشخص شد PID تشکیل شده از سه بخش تناسبی(ضریبی از خطا)و انتگرالی(مجموع خطا با خطاهای قبلی(در واقع زیر مساحت خطا))ومشتقی (شیب خطا) میباشد که مجموع این سه بخش خروجی کنترلی PID را مشخص میکند که میتوان به کمی اصلاح آن را به واحد PWM میکروکنترلر اعمال کرد تا خروجی مناسب برای اعمال و کنترل خروجی تمهید شود.

به طور ساده کار یک سیستم کنترلی PID در یک ربات این است که با استفاده از موقعیت ربات در گذشته و موقعیت فعلی ربات و خطاهای احتمالی در آینده یک سیستم کنترلی مناسب را پیاده سازی می کند. این سه پارامتر در انتها با هم جمع می شوند و یک مقدار مشخص را تحویل ما می دهند که بهینه ترین مقدار است.

توضیحات بیشتر در فایل پیوست پروژه موجود است.

 شرح برخی از قطعات مهم این پروژه

photo 2017 07 24 15 39 13

 1. ماسفت سوییچینگ در توپولوژی بوست
  mosfet
 2. کانکتور بالایی ، کانکتور خروجی ولتاژ می باشد (پورت بالایی آن ، مثبت ولتاژ و پورت پایینی آن منفی ولتاژ می باشد.)

 3. کانکتور پایینی، کانکتور ورودی ولتاژ می باشد که 12 ولت می باشد ( پورت بالایی آن، مثبت ولتاژ و پورت پایینی آن منفی ولتاژ می باشد.)
 4. دو سیم آبی رنگی که در این قسمت قرار دارند به سلفی که پیچیده ایم وصل شده است و در واقع وظیفه ی اصلی افزایندگی ولتاژ در این قسمت انجام میشود(شکل زیر). این سلف از انواع تورویدی می باشد و مقدار سلف آن 3میلی هانری میباشد.( که برای انتخاب سلف این پروژه بهتر است مقدار آن بزرگتر از 1میلی هانری باشد و چنانچه توان بالایی مورد نیاز است میبایست قابلیت جریان دهی مورد نظر را نیز داشته باشد.)
  inductor
 5. خازن صافی خروجی مدار( که ولتاژ کار آن را بالاتر از ولتاژ خروجی مدار انتخاب می کنیم.)

 6. ماژول وایفای esp8266 که رابط موبایل و پروژه می باشد و از قبل توسط رایانه آن را کانفیگ کرده ایم (مطابق آموزش داخل فایل) و سپس آن را بر روی برد سوار کرده ایم. نام و رمز این وایفای قابل تنظیم توسط رایانه ویا حتی میکروکنترلر می باشد.
  ESP8266
 7. کانکتور ولتاژ تغذیه میکروکنترلر و دیگر قطعات مدار می باشد ، از آنجایی که قطعات حساسی در بخش کنترلی داریم ، این 5 ولت را جدا از 12 ولت گرفتیم تا علاوه بر جلوگیری از آسیب به این بخش نویز های ناشی از قسمت تبدیل 12به50 را نیز از بین ببریم.

 8. میکروکنترلر اتمگا8 که وظیفه کنترل توپولوژی مبدل و نیز ارتباط با ماژول وای فای را دارد.

ATMEGA8

 

 فایل های موجود در پک آموزشی پروژه مبدل DC با PID :

 • فایل برنامه نویسی به زبان ++C برای میکروکنترلر ATmega8 شامل الگوریتم کنترل کننده PID 
 • فایل آموزشی ( فایل word و pdf )
 • دیتاشیت ها
 • PCB مدار در نرم افزار آلیتوم دیزاینر
 • تمام نرم افزار های مورد استفاده در پروژه
 • و تصاویر کاملی از پروژه و نحوه کار

 

نحوه ی نمایش خروجی روی نرم افزار telnet بر روی موبایل

telnet2

 نکته: این پروژه صرفا جنبه آموزشی ، تجاری و صنعتی داشته و هرگونه استفاده دیگر از جمله استفاده بعنوان پروژه دانشجویی، غیر اخلاقی و خلاف قوانین سایت می باشد.

52,000 تومان

15,000تومان

پس از پرداخت وجه می توانید از منوی فایل های من ، فایل را دانلود کنید

توجه 1: برای راحتی در خرید ، لطفا ابتدا آموزش خرید از سایت را از لینک زیر دانلود و مطالعه کنید.

آموزش خرید از سایت در کمتر از 3 دقیقه

 

توجه 2 : پشتیبانی این محصول تمام شده و مبلغ دریافت شده فقط بابت سورس کدها و فایلهای پروژه می باشد و بعد از خرید و دانلود هیچگونه پشتیبانی برای ساخت پروژه انجام نمی شود.

 

توجه 3 : پروژه به همراه گارانتی بازگشت وجه تحت هر شرایطی می باشد.


دفعات‌دانلود:13مرتبه

 

  Loading...مراحل ساخت پروژه پس از دانلود :

1- پس از دانلود فایل ها ، ابتدا از طرق فروشگاه سایت، اقدام به خرید قطعات پروژه کنید و در صورت نیاز pcb را نیز از فروشگاه سایت تهیه کنید و یا در صورتیکه میخواهید مدار را روی برد برد ببندید فقط قطعات را از فروشگاه تهیه کنید.

خرید قطعات پروژه مبدل dc با pid

2- از لیست قطعات تهیه شده در پروژه ، توسط فایل شماتیک تمام قطعات را روی مدار سوار کرده و بخوبی لحیم می کنیم.

3- سپس میکروکنترلر خود را پروگرم کرده و طبق آموزش ها و فایل راهنما مدار نهایی را راه اندازی می کنیم.


نکته: این پروژه صرفا جنبه آموزشی ، تجاری و صنعتی داشته و هرگونه استفاده دیگر از جمله استفاده بعنوان پروژه دانشجویی، غیر اخلاقی و خلاف قوانین سایت می باشد.  

 

برچسب ها:

Tags: مبدل DC به DC مبدل افزاینده ولتاژ مبدل افزاینده ولتاژ DC مبدل سوئیچینگ مبدل فلای بکdc به dc پروژه مبدل افزاینده ولتاژ 12 به 50 ولت DC کنترل کننده ی pid pid

دیدگاه‌ها  

# rami 1400-04-22 11:48
آقا ناموسا خجالت بکش تو شخصیت واقعی همینطوری آویزون هستی زشته بابا این چه تبلیغی گذاشتی
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

pishnahadat

پشتیبانی و مشاوره 24 ساعته

ictnic2

فروش سایت

تماس با ما

 • تلگرام : ICTNIC2@

به ما بپیوندید

ما را در صفحات اجتماعی دنبال نمایید...

کاربران ثبت نامی

تا این لحظه تعداد

2415 نفر

در وبسایت تخصصی ictnic

ثبت نام و از خدمات ما استفاده می کنند.

ما را در آپارات دنبال کنید

aparat logo fa color black 275x100