پروژه فاصله سنج آلتراسونیک

منتشر شده در فروشگاه سایت

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

image1

در این پروژه سعی شده است تا با استفاده از یک ماژول آلتراسونیک (مدل srf05 )  یک فاصله سنج دیجیتالی را برای محاسبه و اندازه گیری فاصله طراحی کنیم تا بتواند فاصله ای حداقل فاصله 3 سانتی متر تا 2 متر را به ما در lcd  نمایش دهد.
در این پروژه از یک میکروکنترلر Atmega8 ، یک ماژول آلتراسونیک srf05 و LCD 16*2 و3 عدد LED و کلید های فشاری push button استفاده شده است.

در برخی سایت ها دیده شده که این پروژه با قطعات اضافی و بی کاربرد ساخته شده و برنامه نویسی آن نیز دارای پیچیدگی خاصی می باشد ؛ در حالی که ما در این پروژه سعی کرده ایم تا، همان طور که در شکل دیده می شود با کمترین ماژول و ic  آن را ساخته و از لحاظ برنامه نویسی نیز به ساده  ترین و قابل فهم ترین حالت ممکن باشد.

عملکرد مدار به این صورت می باشد که ما با گرفتن دستگاه به سمت مانع یا دیوار و... میتوانیم فاصله را به صورت سانتی متر در LCD مشاهده کنیم در واقع یک متر دیجیتال داریم که تنها با گرفتن به سمت اشیا فاصله ای که اشیا از دستگاه را دارند میتوانیم بخوانیم .

همچنین این دستگاه دارای 3 Led میباشد که اگر فاصله كمتر از 50 سانتي متر باشد يك LED با رنگ زرد و اگر بين 50 تا 100 يك LED دیگر با رنگ سبز و 1 متر به بالا يك LED  قرمز روشن مي شود.

این پروژه علاوه بر سخت افزار و نرم افزار شامل یک بُرد دیگر برای نشان دادن مراحل ابتدایی ساخت و فیلم های اموزشی (توضیح سخت افزار و کد نویسی کامل) برای دانشجو است .

در حال حاضر این پروژه موجود نیست

 

 مطالب مرتبط :

برچسب ها:

Tags: برق و الکترونیک تخصصی پروژه آلتراسونیک فاصله سنج فاصله سنج دیجیتالی مسافت سنج پروژه فاصله سنج آلتراسونیک پروژه فاصله سنج اولتراسونیک