آموزش کار با پروگرمر pickit2قسمت اول

منتشر شده در میکروکنترلرpic

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

یکی از تجهیزات مورد نیاز متخصصین برای کار با میکروکنترلرها پروگرامر است . میکروکنترلر های pic  دارای پروگرامر های usb قدرت مندی هستند مانند pickit2و pickit3 که علاوه بر توانایی پروگرم کردن قابلیت دیباگ کردن پروژه را در مدار دارند. در این پست می خواهیم به معرفی ویژگی های پروگرمر / دیباگر pickit2 و نحوه پروگرام کردن به کمک آن بپردازیم و انشاالله در پست های بعدی به نحوه ساخت این پروگرمر محبوب و قدرتمند microchipخواهیم پرداخت.

Microchip

نویسنده : مجتبی اسدی

 از جمله قابلیت های این پروگرمر میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برنامه ریزی میکرو کنترلرهای PIC 
 • ارتباط از طریق پورت usb
 • برنامه ریزی انواع میکروکنترلرها برروی یکZIF سوکت
 • سازگاری کامل با نرم افزارهای PICkit2 , MPLAB IDE  
 • مجهز به کانکتور ICSP جهت برنامه ریزی میکروکنترلر ها در داخل مدار
 • برنامه ریزی میکروکنترلرهای 3.3 و 5 ولتی
 • شناسایی اتوماتیک شماره میکروکنترلر
 • برنامه ریزی اتوماتیک میکروکنترلر با استفاده از کلید روی برد پروگرامر
 • پشتیبانی از میکروکنترلرهای جدید (Update Firmware)
 • برنامه ریزی اطلاعات برروی میکروکنترلر
 • خواندن اطلاعات از روی میکرو کنترلر
 • قفل کردن اطلاعات برنامه ریزی شده
 • تغییر و بازگرداندن کلیه فیوزبیت ها (Fuse bit)
 • نمایشگر تغذیه و برنامه ریزی
 • سرعت برنامه ریزی بالا
 • سازگاری با تمامی کامپیوتر های PC و Laptop      
 • تامین تغذیه از طریق پورت USB عدم نیاز به منبع تغذیه جداگانه
 • سازگاری کامل با تمامی ویندوز های 32 بیتی و 64 بیتی (WIN10, WIN8.1 , WIN8 , WIN7 , WIN VISTA , WIN XP , WIN 2000)

پروگرامر/دیباگر pickit2 یک ابزار ارزان قیمت با یک رابط ساده برای پروگرم/دیباگ کردن میکروکنترلر های میکروچیپ می باشد که خانواده های pic10f ,pic12f6,pic16f,pic18f,pic24,dspic30,dspic33 و pic32 که خانواده های 8بیتی و 16بیت و 32بیتی هستند را بعلاوه تعداد زیادی از محصولات eeprom میکروچیپ را نیز پشتیبانی می کند. همچنین می توان به کمک نرم افزار mplab ide به خطایابی پروژه نیز پرداخت.

pickit2

این پروگرامر دارای نرم افزار رایگان pickit2 برای پروگرام کردن برنامه ها می باشد که در زیر به نحوه کار با آن می پردازیم. برای دانلود این نرم افزار می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

http://www.microchip.com/DevelopmentTools/ProductDetails.aspx?PartNO=pg164120

شروع کار با نرم افزار پروگرمرPIC:

پس از دانلود این نرم افزار برای نصب آن احتیاج به نصب net framwork ویندوز دارید.

آخرین نسخه نرم افزار پروگرامر PICKIT2 نسخه2.6 می باشد که  بطور کاملا رایگان در اختیار عموم قرار داده شده است و از سال 2009 به بعد پشتیبانی آن تمام شده و پروگرامر جدید pickit3 ساخته شده است که میکروکنترلر های جدید میکروچیپ را پشتیبانی کرده و علاوه بر آن می توان با کامپایلر mplab x ide نیز به دیباگ پروژه پرداخت امری که با pickit2 نمی توان انجام داد. اما این چیزی از محبوبیت pickit2 کم نمیکند چرا که به کمک این پروگرمر هم میتوان هم به دیباگ پروژه پرداخت (توسط نرم افزار mplab ide) هم می توان از ابزار های آن که بعدا به آن ها می پردازیم استفاده کرد. تنها عیب این پروگرمر پشتیبانی نکردن آن از میکروهای جدید میکروچیپ است که حتی اگه بخوایم استفاده هم کنیم براحتی در بازار یافت نمیشوند. البته هرچی خوبی بگیم باز کم گفتیم یه مزیت بزرگ دیگه این پروگرمر نیاز نداشتن به نصب هیچ گونه فایل درایوری هست یعنی شما پس از اتصال پروگرمر به pc ویندوز بلافاصله اونو شناسایی می کنه و دیگه زحمت های نصب درایور رو نداره.

در زیر صفحه اصلی کار با نرم افزار pickit 2 را مشاهده می کنید.

pickit2 1

همانطور که مشاهده میکنین نرم افزار یه رابط ساده رو برای کار کردن داره که به توضیح اون می پردازیم:

برای کار با پروگرامر ابتدا بایستی ولتاژ کاری پروگرمر را مشخص کنیم که در پروگرامری که ما داریم توسط جامپر روی 3.3 ولت و 5ولت تنظیم می شود و باید مقدارش را برای نرم افزار در این قسمت مشخص کنیم:

pickit2 2

برای پروگرم کردن کافیست از منوی FILE روی IMPORT HEX FILE کلیک کرد فایل هگز مورد نظر را آدرس دهی کرده وانتخاب کنید که چنانچه میکروکنترلر به پروگرامر و پروگرامر به pc وصل باشه و همه چی ok باشه بدون خطا فایل هگز وارد میشه در غیر اینضورت پروگرامر یا خطای شناسایی نشدن پروگرامر یا خطای شناسایی نشدن میکروکنترلر رو میده.

pickit2 3

برای تنظیم فیوز بیت ها نیز یا میتونید داخل برنامه ای که نوشتید این کارو بکنید و بعد از وارد کردن فایل هگز فیوز بیت ها خودکار تنظیم شن یا بصورت دستی از طریق قسمت زیر و با توجه به دیتاشیت میکروتون:

pickit2 4

 

حالا اگه همچی اوکیه بر روی WRITE کلیک کنید تا برنامه روی میکروکنترلر بار گذاری شود:

pickit2 5

و سرانجام :

pickit2 6

چند تا نکته : اول اینکه نگران تغییر برنامه ای که نوشتید نباشید چون پس از هربار write که میزنید خود نرم افزار فایل هگز رو دوباره بارگذاری میکنه تا تغییرات اجرا بشه و دوم اینکه erase میکرو هم خودکار انجام میشه.

 

برای خواندن فایل هگز موجود روی میکروکنترلر هدف نیز پس از اتصال آن به پروگرمر روی کلید READ کلیک کنید و منتظر خواندن اطلاعات باشید:

pickit2 7

 

برای قفل کردن و محافظت از اطلاعات بارگذاری شده روی میکروکنترلر خود میتوانید از زیر منوی TOOLSبه شکل زیر عمل کنید:

pickit2 8

در قسمت دوم با دو ابزار کاربردی دیگه این نرم افزار آشنا میشیم.

 

آموزش کار با پروگرمر pickit2قسمت دوم

 

 

 مطالب مرتبط :

برچسب ها:

Tags: میکروکنترلر pic pickit2 نحوه پروگرم کردن pic پروگرام کردن pickit2 programming pickit2 ویژگی های pickit2 نرم افزار pickit2