خدمات وبسایت آی‌سی‌تی نیـــک

طراحی و ساخت انواع پروژه‌های الکترونیکی با: میکروکنترلرavr - میکروکنترلرarm - میکروکنترلرpic و آردوینو

مقالات و آموزش‌های رایگان در سطوح پایه و حرفه‌ای برای الکترونیک و آی سی تی - ICT

مختصری از انواع میکروکنترلر های PIC

منتشر شده در میکروکنترلرpic

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

انواع میکروکنترلر های PIC

شرکتmicrochip خانواده وسیعی از میکروکنترلرهای pic را در دسته های 8بیتی 16بیتی و 32بیتی برای کاربرد های مختلف فراهم کرده است که این خانواده ها روز به روز در حال توسعه یافتن هستند.همین امر موجب محبوب بودن  pic ها در صنعت می باشد. در ادانه مطلب برخی از شناخته شده ترین میکروکنترلر های pic را با امکانات آنها برای شما معرفی کرده ایم.

با ما همراه باشید...

میکروکنترلر های 8بیتی

8BIT PIC

 

سری PIC10F,PIC12F:

این سری قدیمی ترین سری از میکروکنترلرهای PIC می باشد اما سادگی کار با آنها و نیز ارزان بودن آنها باعث شده تا همچنان این میکروکنترلر ها در صنعت باقی بمانند. البته microchip با توسعه میکروکنترلر های این گروه همانطور که مشاهده می کنید سرعت اسیلاتور در خانواده pic10f حداکثر 16مگاهرتز و در خانواده PIC12F نیز حداکثر سرعت 32مگاهرتز در برخی مدل ها می باشد.

PIC12F

سری PIC16F:

از این سری 155 نوع میکروکنترلر موجود است که نهایت سرعت اسیلاتور در آنها 48مگاهرتز می باشد . در زیر مشخصات برخی از مدل های این خانواده را آورده ایم:

PIC16F

سری PIC18F :

این سری قوی ترین و جدید ترین میکروکنترلر های 8بیتی PIC می باشد و حدود 220 میکروکنترلر در زمان نوشتن این مقاله از این سری ساخته شده است. سرعت در برخی از میکروکنترلر های این سری تا64مگاهرتز نیز می رسد که سرعت فوق العاده ای برای یک میکروکنترلر 8بیتی می باشد. در زیر چند نمونه از قوی ترین و ضعیف ترین میکروکنترلر های این سری آورده شده است.

PIC18F

برای اطلاعات کامل تر در باره میکروکنترلر های 8بیتی PIC به آدرس زیر مراجعه کنید:

http://www.microchip.com/pagehandler/en-us/family/8bit/

سری میکروکنترلر های 16بیتی:

16BIT PIC

این سری در دسته های pic24f,PIC24H,PIC24E,dsPIC30,dsPIC33F,dsPIC33E گروه بندی شده اند. از ویژگی های بارز این گروه که در میکروکنترلر های 8بیتی وجود نداشت رابط CAN و USB و وجود تایمر های 32بیتی می باشد.

سری PIC24F:

این سری دارای CPUبا سرعت 16MIPSمی باشد و سرعت فرکانس اسیلاتور در مدل های مختلف آن متفاوت است چنانچه در برخی مدل های جدید تا250مگاهرتز هم میرسد اما به طور میانگین سرعت آنها با استفاده از حلقه های PLL تا96مگاهرتز می باشد. در زمان نوشتن این مقاله 132 محصول از این خانواده موجود است. در زیر قوی ترین و ضعیف ترین میکروکنترلر ها برحسب حافظه برنامهFlash آورده شده است.

PIC24F

سری PIC24EوPIC24H:

سرعت CPU در این دو سری نسبت به سری قبلی بهبود چشمگیری داشته و تا 70MIPS نیز میرسد البته کمترین سرعت نیز در این سری40MIPS می باشد. تعداد میکرو های ساخته شده در این سری 30عدد می باشد.

PIC24E

سری dsPIC30F:

میکروکنترلر های dsPIC به دلیل ویژگی های خاصی که دارند به میکروکنترلر های پردازش سیگنال مشهور هستند سرعت CPU در این سری 30MIPS و تعداد محصولات این سری 24 می باشد.

DSPIC30

DsPIC33F , dsPIC33E:

تعداد این سری از میکروکنترلر های PIC به 195 عدد میرسد و سرعت CPU نیز از 16MIPS به 70MIPS می رسد.

DSPIC33

برای اطلاعات کامل تر در رابطه با این سری به آدرس زیر مراجعه کنید:

http://www.microchip.com/pagehandler/en-us/family/16bit/

سری 32بیتی :

این سری دارای سرعت فرکانس اسیلاتور تا 200مگاهرتز و سرعتCPUتا 330DMIPS میباشد . ویژگی های فراوانی دیگری نیز از قبیل OTG USB رابط Ethernet/USB/CANو نیز تا 2مگابایت حافظه داخلی FLASH رنج دمای کاری از-40°C to 125°C و قابلیت های رویایی دیگری می باشد که میتوانید برای اطلاع به آدرس زیر مراجعه کنید.

http://www.microchip.com/pagehandler/en-us/family/32bit/

 مطالب مرتبط :

برچسب ها:

Tags: میکروکنترلر میکروکنترلر pic کار با dspic30f انواع میکروکنترلر های PIC میکروکنترلر های 8بیتی PIC سری PIC18F سری dsPIC30F سری PIC24EوPIC24H

4

پشتیبانی و مشاوره 24 ساعته

ictnic2

فروش سایت

تماس با ما

  • تلگرام : ICTNIC2@

به ما بپیوندید

ما را در صفحات اجتماعی دنبال نمایید...

کاربران ثبت نامی

تا این لحظه تعداد

2415 نفر

در وبسایت تخصصی ictnic

ثبت نام و از خدمات ما استفاده می کنند.

ما را در آپارات دنبال کنید

aparat logo fa color black 275x100