خدمات وبسایت آی‌سی‌تی نیـــک

طراحی و ساخت انواع پروژه‌های الکترونیکی با: میکروکنترلرavr - میکروکنترلرarm - میکروکنترلرpic و آردوینو

مقالات و آموزش‌های رایگان در سطوح پایه و حرفه‌ای برای الکترونیک و آی سی تی - ICT

ماژول sim900 و کاربردهایش

منتشر شده در آموزش ماژول ها

ماژول SIM900 چیست؟

SIM900A

این ماژول در پروژه ها و مداراتی که نیاز به کنترل باsms  یا تماس تلفنی دارند مورد استفاده قرار می گیرد.

این ماژول مخابراتی توسط شرکتSIMCOM  ارائه شده است وهمانند ماژول SIM300 یک ماژول بسیارکاربردی برای پروژه هایی است که کاربر بتواند با SMS ارسال یا تماس صوتی فرامینی را به مدار ارسال کند. شما با استفاده از ماژول SIM900 به سادگی می توانید امکان ارتباط GSM و GPRS را به پروژه و مدارات خود اضافه کنید. برای اینکار پس از اتصال تغذیه ماژول SIM900 و اتصال پایه های سیم کارت ، شما فقط به دو سیم برای ارتباط سریال (USART) نیاز خواهید داشت تا از طریق میکروکنترلر به این ماژول فرمان بدهید و دستورات توسط میکروکنترلر اجرا شوند.

این ماژول دارای ورژن های متعددی می باشد و در شبکه مخابرات کشور ما معمولا از نسخه ی SIM900A به دلیل قیمت کمتر استفاده می شود.( دلیل اختلاف قیمت این دو هم در تعداد باندهای فرکانسی آن ها می باشد.)

ولتاژ تغذیه ی SIM900 ، 3.4 الی 4.5 ولت و ولتاژ تغذیه یSIM900A 3.2 الی 4.8 ولت می باشد وهمان طور که گفته شد به دلیل ارزان بودن نمونه ی دوم در اکثر پروژه های دانشجویی نیز بیشتر از این ماژول استفاده می شود.

در شکل زیر پایه های SIM900 را مشاهده می کنید:

SIM900

برای استفاده از این ماژول SMD در پروژه های خود  می توانید با مطالعه ی راهنمای  Hardware Design مدارمورد نظر را طراحی کنید یا از مدار های راه انداز آماده SIM900 استفاده نمایید که به شما این امکان را می دهند به سادگی SIM900 را به پروژه خود اضافه کنید.

برای  تغذیه SIM900 حتما طبق اصول ذکر شده در راهنمای طراحی سخت افزار اقدام کنید تا ماژول با مشکل مواجه نشده و آسیب نبیند و برای اتصال پایه های دیتا به میکرو با ولتاژ بالاتر از محدوده  تغذیه ماژول ، از شبکه مقاومتی برای تقسیم ولتاژ استفاده نمایید.

پس از اتصال پایه های RX و TX ماژول به TX و RX  میکرو می توانید با تنظیم کردن USART  مقدار  در میکروکنترلر ، به سادگی با استفاده از ATCommand  ها کنترل این ماژول را در اختیار بگیرید.


ماژول SIM908 نیز نمونه ای پیشرفته تری از این ماژول است که علاوه بر امکانات ماژول SIM900 دارای قابلیت مکان یابی از طریق GPS نیز هست ، ابعاد ماژول SIM908  از SIM900 بزرگتر است و دارای پایه های ورودی خروجی بیشتری می باشد.

 
برای مشاهده آموزش راه اندازی این ماژول به لینک زیر مراجعه کنید:

آموزش راه اندازی ماژول sim800-900

 

 مطالب مرتبط :

برچسب ها:

Tags: آموزش برق و الکترونیک آموزش ماژول ها ماژول SIM900 ماژول جی اس ام ماژول جی پی اس ماژول ردیاب ماژولsim900 sms

4

پشتیبانی و مشاوره 24 ساعته

ictnic2

فروش سایت

تماس با ما

  • تلگرام : ICTNIC2@

به ما بپیوندید

ما را در صفحات اجتماعی دنبال نمایید...

کاربران ثبت نامی

تا این لحظه تعداد

2415 نفر

در وبسایت تخصصی ictnic

ثبت نام و از خدمات ما استفاده می کنند.

ما را در آپارات دنبال کنید

aparat logo fa color black 275x100