خدمات وبسایت آی‌سی‌تی نیـــک

طراحی و ساخت انواع پروژه‌های الکترونیکی با: میکروکنترلرavr - میکروکنترلرarm - میکروکنترلرpic و آردوینو

مقالات و آموزش‌های رایگان در سطوح پایه و حرفه‌ای برای الکترونیک و آی سی تی - ICT

مبانی پایه سیستم های کنترل

منتشر شده در مقالات کنترل ابزار دقیق

یک سیستم کنترلی را در نظر بگیرید، مثلا یک تانکر که یک پروسه ای رو تغذیه می کند و یک پمپ در خروجی خود دارد. خود تانک احتیاج به یک منبع برای رسیدن به سطح مطلوب دارد. این سطح مطلوب را اصطلاحا set point  یا به اختصار sp می گویند.با توجه به خروج و ورود مایع به تانک سطح مایع در یک مقداری ثابت قرار میگیرد اما چگونه این سطح رو کنترل کنیم؟ بدین منظور ابتدا بایستی متغییر ها را تعریف کنیم:

1- متغییر کنترلی(که در مثال ما سطح مایع می باشد)

2-متغییر manipulated(ورودی و خروجی سیستم)

اگه با نگاه دقیق تری به مثال ساده ارائه شده مان(شکل زیر)نگاه کنیم با فرض اینکه سطح مایع در نقطه مطلوب(set point) قرار دارد ، جریان ورودی و خروجی بالانس می باشند بنابراین هیچ عمل کنترلی نیاز نیست.عمل کنترلی تنها زمانی مورد نیاز است که خطایی بین مقدار سطح اندازه گیری شده و مقدار set pointوجود داشته باشد. با توجه به مثبت یا منفی بودن این خطا سیگنال کنترلی مطلوب به سیستم اعمال می شود تا مقدار سطح به حد مطلوب set point بازگردد.

رابطه خطا به شکل زیر می باشد:

e=set point-measured level

level example

ادامه مطلب ???

 

عمل کنترلی برای نگه داشتن سطح مایع در نقطه مطلوب به سیسم های ورودی و خروجی تانکر اعمال می شود. اکنون ما از روش بلوکی برای سیستم کنترلی خود استفاده می کنیم.

با توجه به شکل زیر پروسه کنترلی می تواند در یک سیستم حلقه بسته نشان داده شود. خروجی(سطح مایع)توسط یک سنسور مانیتور می شود و سیگنال اندازه گیری شده توسط فیدبک به واحد مقایسه کننده در ورودی سیستم اعمال می شود.ورودی دوم واحد مقایسه کننده سیگنال مطلوب set point می باشد و بنابراین خروجی واحد مقایسه کننده سیگنال خطا خواهد بود که به تقویت کننده اعمال می شود. تقویت کننده سیگنال کنترلی را برای تصحیح خطا به عملگر اعمال میکند(ممکن است در بعضی سیستم ها واحد مقایسه کننده و تقویت کننده در یک تابع تحت عنوان  کنترل کننده وجود داشته باشد)بدین ترتیب یک نمونه سیستم کنترل فیدبک دار ساده برای تنظیم سطح مایع تانکر طراحی می گردد. درقسمت های بعد انواع سیستم های کنترلی مورد بحث قرار می گیرد.

control system example

 

 مطالب مرتبط :

برچسب ها:

Tags: کنترل ابزار دقیق کنترل و ابزار مقاله سیستم کنترلی تانکر آب سیستم کنترلی ساده سیستم کنترلی فیدبک دار مبانی پایه سیستم های کنترل

4

پشتیبانی و مشاوره 24 ساعته

ictnic2

تماس با ما

  • تلگرام : ICTNIC2@

به ما بپیوندید

ما را در صفحات اجتماعی دنبال نمایید...

کاربران ثبت نامی

تا این لحظه تعداد

2415 نفر

در وبسایت تخصصی ictnic

ثبت نام و از خدمات ما استفاده می کنند.

ما را در آپارات دنبال کنید

aparat logo fa color black 275x100