لنز دوربین مداربسته و انواع آن

منتشر شده در سایر مقالات مرتبط

لنز مگاپیکسل

 

لنز دوربین مدار بسته و تمام لنزهای دوربین های عکاسی و فیلمبرداری یک وظیفه دارند و آن هم دریافت تصویر محیط و متمرکز کردن آن بر صفحه حسگر می باشد. این عملکرد دقیقا همانند عملکرد چشم انسان می باشد، چشم انسان نیز تصویر یا همان نور محیط را دریافت میکند و به مغز انسان منتقل می کند.

 

مشخصه لنز ها

نحوه شماره گذاری لنز دوربین مدار بسته بر اساس میلیمتر بوده به این گونه که مثلاً یک لنز ۹ میلیمتری تصویری نزدیکتری از سوژه را ارائه می دهد و یک لنز ۳٫۶ میلیمتری تصویری دورتر از سوژه را ارائه می دهد . معمول ترین لنز ها در زمینه دوربین های مدار بسته لنزهای ۳٫۶ میلیمتری و ۲٫۸ میلیمتری می باشند.

دسته بندی لنزها

لنز ثابت فیکس ( fix )

لنز متغیر وریفوکال ( vari focal )

لنز ثابت فیکس : لنز ثابت فیکس همانطور که از نامش مشخص است تصویری ثابت دارد و امکان زوم کردن را به شما نمی دهد. 

لنز متغیر وریفوکال : لنز متغیر یا همان وریفوکال امکان زوم کردن و بزرگنمایی و فیکس کردن در نقطه دلخواه را به شما میدهد البته مقدار زوم و بزرگنمایی نیز بسته به اندازه لنز می باشد.

برای اطلاعات بیشتر درباره زاویه دید دوربین مدار بسته به مقاله محاسبه لنز و زاویه دید دوربین مدار بسته مراجعه کنید.

 

 لنز ثابت فیکس

باید بدانید که استفاده از لنزهای ثابت به علت هزینه پایین به مراتب در دوربین های مداربسته رایج تر است. لنزهای ثابت تنها می توانند در یک زاویه ثابت برای شما تصویر ایجاد کنند. رایج ترین انواع لنزهای ثابت لنزهای 3.6 میلیمتر، 2.8 میلیمتر و 4 میلیمتری هستند. استفاده از لنزهای ثابت با فاصله کانونی دیگر به ندرت صورت می گیرد.

لنز دوربین های مگاپیکسلی MP از کیفیت خیلی بیشتر در مقایسه با دوربین های تیوی لاینی برخوردارند و به همین دلیل برای حفظ کیفیت تصویر دوربین ها باید در زمان انتخاب لنز برای آنها خیلی دقت کرد. در صورتی که از لنز مناسبی برای دوربین مگاپیکسل استفاده نکنید کیفیت تصویر خروجی شما میتواند به شدت کاهش یابد.

در واقع پدیده پراکندگی نور در زمان عبور از لنز غیر قابل پیشگیری است اما میتوان با انتخاب لنز مناسب تاثیر آن را به شدت کاهش داد. به همین دلیل در انتخاب لنز به جز جنس، باید به دریچه دیافراگم ان نیز توجه داشت. لنز مگاپیکسل عموما دارای قدرت تفکیک (Resolving Power) به مراتب بالاتری نسبت به لنزهای عادی هستند.
قدرت تفکیک لنز مشخص کننده توانایی لنز در نشان دادن و عبور دادن جزئیات تصویر است. لنز مگاپیکسل با توجه به تفاوت های زیادی که با لنز معمولی دارد به مراتب پرهزینه تر از این لنزها می باشد.

 

 لنز متغیر وریفوکال:

در مقایسه با لنز ثابت لنز وریفوکال به شما امکان تغییر فاصله کانونی را در یک بازه مشخص خواهد داد. شما از طریق تنظیم لنز می توانید زاویه دید دوربین را بین فاصله کانونی مجاز تغییر دهید. برای مثال از طریق نصب یک لنز وریفوکال ۲٫۸ به ۲۸ میلیمتر بر روی یک CCD 1/3” شما خواهید توانست زاویه دید دوربین را بین ۲۳ درجه تا ۸۲ درجه تنظیم کنید.

یک لنز وریفوکال دارای دو اهرم تنظیم است. اهرم اول برای تنظیم زاویه دید دوربین است. از این طریق شما می توانید فاصله کانونی لنز را تغییر دهید و به مقدار دلخواه در آورید. اهرم دوم وظیفه تنظیم فوکوس دوربین را برعهده دارد. هر بار که شما فاصله کانونی لنز را تغییر می دهید باید فوکوس لنز را برای آن فاصله کانونی تنظیم کنید. که ممکن است در کاتالوگ لنز با آن مواجه شوید در ادامه باید توضیح دهم که خصوصیت اتو ایریس به معنی تنظیم خودکار آیریس دوربین در مقابل نور است. در واقع وقتی نور محیط زیاد شود دوربین به طور خودکار آیریس را می بنند تا تصویر از نور اشباح نشود. در موقع انتخاب لنز برای دوربین های صنعتی باکس حتما به میزان کیفیت لنز و دوربین توجه کنید. برای دوربین های صنعتی شبکه با کیفیت مگاپیکسل حتما باید از لنزهای مناسب مگاپیسکل استفاده کنید.

فاصله کانونی رایج برای لنزهای وریفوکال دوربین مداربسته عبارتند از:
۲٫۸ به ۱۲ میلیمتر
۴ به ۹ میلیمتر
۵ به ۵۰ میلیمتر
۶ به ۶۰ میلیمتر

 

 

 

Tags: دوربین مدار بسته لنز فیکس و وریفوکال دوربین مداربسته لنزهای دوربین مدار بسته انواع لنز دوربین مداربسته لنز وری فوکال لنز ثابت

پشتیبانی و مشاوره 24 ساعته

ictnic2

تماس با ما

  • تلگرام : ICTNIC2@

به ما بپیوندید

ما را در صفحات اجتماعی دنبال نمایید...

کاربران ثبت نامی

تا این لحظه تعداد

2415 نفر

در وبسایت تخصصی ictnic

ثبت نام و از خدمات ما استفاده می کنند.

ما را در آپارات دنبال کنید

aparat logo fa color black 275x100