انواع زوم در دوربین مداربسته

منتشر شده در سایر مقالات مرتبط

Digital Zoom Versus Optical Zoom

 

به طور کلی زوم یا بزرگنمایی در تصویر را به دو دسته کلی تقسیم می کنند.

زوم اپتیکال

زوم دیجیتال

 

زوم اپتیکال به بزرگنمایی گفته می شود که از طریق تغییر در فاصله کانونی لنز دوربین ایجاد می شود. در این نوع زوم کیفیت تصویر به هیچ وجه افت نمی کند و تصویر را با همان کیفیت قبلی خواهیم داشت. به صورت کلی هرچه فاصله کانونی لنز دوربین بیشتر باشد میزان بزرگنمایی ان بیشتر است. سیستم زوم اپتیکال همان سیستم بزرگنمایی استفاده شده در تلسکوپ میکروسکوپ و دوربین های شکاری می باشد.

به طور کلی بزرگنمایی اپتیکال توسط لنز عدسی ایجاد می شود.مثال دیگری از بزرگنمایی یا همان زوم اپتیکال را میتوان در دوربین های عکاسی دید، زمانی که عمل زوم انجام می شود لنز دوربین از دوربین بیرون می آید تا عمل بزرگنمایی را انجام دهد. و در نهایت باید گفت زوم اپتیکال یک عمل و بزرگنمایی کاملاً فیزیکی می باشد که توسط لنز دوربین ایجاد می شود.

 


 

زوم دیجیتال به بزرگنمایی گفته می شود که از طریق کشیدن تصویر به صورت دیجیتال ایجاد می شود. برای درک عملکرد زوم دیجیتال یک عکس را بر روی دیوار تصور کنید، حال فکر کنید شما به عکس نزدیک و نزدیک تر می شوید. با نزدیک شدن به عکس شما اجزای ان را بزرگتر خواهید دید اما تغییری در کیفیت عکس ایجاد نمی شود. اگر عکس کیفیت بالایی داشته باشد با نزدیک شدن به عکس کیفیت عکس قابل قبول خواهد بود اما اگر کیفیت عکس پایین باشد با نزدیک شدن به عکس کیفیت عکس نیز پایین می آید.

به همین صورت در زوم دیجیتال هم تنها زمانی انجام این زوم به شما کمک می کند که تصویر شما کیفیت خوبی داشته باشد. در صورت کم بودن کیفیت تصویر با انجام زوم دیجیتال تنها تصویر شما بزرگتر خواهد شد و به نسبت نیز کیفیت تصویر نیز پایین تر خواهد آمد.مثال دیگری از زوم دیجیتال را میتوان در بزرگنمایی دوربین های عکاسی تلفن همراه دید زیرا این دوربین ها دارای لنز متغیر برای ایجاد این بزرگنمایی نمی باشند.

 

Tags: دوربین مدار بسته زوم در دوربین مداربسته زوم اپتیکال |زوم دیجیتال انواع زوم زوم دیجیتال دوربین مداربسته

پشتیبانی و مشاوره 24 ساعته

ictnic2

تماس با ما

  • تلگرام : ICTNIC2@

به ما بپیوندید

ما را در صفحات اجتماعی دنبال نمایید...

کاربران ثبت نامی

تا این لحظه تعداد

2415 نفر

در وبسایت تخصصی ictnic

ثبت نام و از خدمات ما استفاده می کنند.

ما را در آپارات دنبال کنید

aparat logo fa color black 275x100