صفر تا صد دوربین مداربسته از خرید تا نصب و انتقال تصویر

منتشر شده در سایر مقالات مرتبط

nasb cctv 

 

دستگاه دی وی آر DVR

سیستم DVR مستقل از کامپیوتر را دی و آر استندالون می نامند. این دستگاه که معمولا در اندازه های متفاوتی در ابعاد دی وی دی پلیر تا کیس کامپیوتر در بازار موجود است بر حسب نیاز می تواند کوچک یا بزرگ و با قابلیت های متفاوت باشد. از آنجا که این سیستم بطور خاص برای ذخیره و کنترل دوربین های مداربسته طراحی شده است استفاده از آن در مقابل نوع کارت کامپیوتر دی وی آر ترجیح داده شده و توصیه میگردد.

همانگونه که اشاره گردید تعداد کانال DVR  ها از روی تعداد ورودی تصویر تعیین می شود حال آنکه دی وی آر ها می توانند دارای تعداد کانال متفاوت ورودی برای صدا باشند. در بازار این دستگاه ها ممکن است هیچ ورودی صدا نداشته باشند و یا یک یا چند ورودی صدا در آنها تعبیه شده باشد. معمولا دستگاه های دی وی آر ، یک port برای لن LAN شبکه دارند که به منظور ارتباط با شبکه داخلی یا اینترنت و بخصوص در  مبحث انتفال تصویر روی اینترنت استفاده می شود. (برای اطلاعات بیشتر در مورد dvr به مقاله ی آن در سایت مراجعه کنید)

قابلیت های دی وی آر ها DVR

-هشدار قطع یا خرابی دوربین
-قابلیت حسگر حرکت Motion Detection
– قابلیت ضبط تصاویر با فرمت های مختلف و کیفیت های متفاوت
-ارتباط LAN یا Dial Up
-هشدار حرکت از طریق ایمیل
-امکان ارتباط با FTP
-کنترل از طریق وب
– شمارنده ورود و خروج Counter
-تنظیم نور در نور شدید یا تاریکی مطلق
-زبان های سیستم (فارسی و …)

 

NVR چیست ؟

دستگاه کنترل و ذخیره سازی تصاویر دوربین های مداربسته تحت شبکه IP را Network Video Recording یا به اختصار NVR می نامند. این دستگاه بر مبنای کنترل دوربین های شبکه طراحی شده و مدل های مختلف آن در ابعاد مختلف موجود است. این سیستم امکان کنترل دوربین های IP و ذخیره سازی تصاویر آنها را فراهم می کند. وظایف عمده ان وی آر ها همانند دی وی آر ها بوده و قابلیت های نسبتا مشابهی را دارا می باشند. تفاوت ها تنها در بکارگیری و نحوه ارتباطشان با دوربین هاست.

برخلاف DVR ها که اتصال تصویر و صدا را بسادگی فراهم کرده اند نحوه اتصال در NVR ها تابع مستقیمی از مفاهیم شبکه های کامپیوتریست. NVR در واقع مرکز اتصال شبکه بشمار می رود و سیاست های اتصال در شبکه بر حسب نیاز با توجه به الگوی شبکه متفاوت خواهد بود.(برای اطلاعات بیشتر در مورد nvr به مقاله ی آن در سایت مراجعه کنید)


 

 در این صفحه سعی کردیم نحوه نصب دوربین مدار بسته را به طور کلی به شما عزیزان آموزش دهیم. با توجه به اینکه کلاسهای آموزشی نصب دوربین مدار بسته، هزینه زیادی برای یک شخص تازه کار خواهد داشت و هزینه نصب نیز برای مشتریان محترم چشم گیر خواهد بود خواندن این مقاله آموزشی را توصیه می کنیم. اگر دلتان نمی خواهد برای نصب هزینه ای پرداخت کنید، نگران نصب دوربین مدار بسته نباشید، نصب دوربین مدار بسته با داشتن دانش آن ، زیاد هم سخت نیست.اگر از اصول اولیه سیم کشی ساختمان اطلاعاتی داشته باشید میتوانید با توجه به رعایت نکات نصب، نصب را شخصاً خودتان انجام دهید. برای راحتی کار شما، مرحله به مرحله پیش میرویم تا مشکلی برایتان ایجاد نشود.

 

لوازم مورد نیاز برای نصب دوربین مدار بسته :

کابل تصویرRG59 جهت انتقال تصویر از دوربین به دستگاه DVR -کابل برق - آداپتور جهت تغذیه دوربین - کانکتور یا سرفیش BNC جهت اتصال کابل به دوربین و دستگاه DVR - هارد دیسک جهت ذخیره سازی تصاویر در دستگاه DVR (لوازم جانبی همراه با سفارش دوربین و دستگاه dvr برای شما ارسال خواهد شد)

مرحله 1 - مشخص کردن محل نصب دوربین :

با توجه به زاویه دید دوربین ها که در صفحه دوربین مدار بسته توضیح دادیم، زاویه دید دوربین را تقریبا 75 درجه البته برای دوربین هایی با حسگر 1.3 اینچی و لنز 3.6 میلیمتری محاسبه کردیم، حال با این نکته باید دید کدام نقطه از محل مورد نظر بهترین تصویر ممکن را ارائه خواهد داد.محل نصب دوربین باید به گونه ای باشد که هر دوربین ضمن ضبط تصویر حداقل یکی از دوربین های دیگر را نیز تحت پوشش قرار دهد تا در صورت دستکاری اشخاص تصویر آنها نیز ضبط شود.

در بازار مانیتورهای تست کوچکی برای دیدن تصویر دوربین به فروش میرسد که میتوان با اتصال دوربین به این مانیتور ها تصویر دوربین را مشاهده و بهترین محل برای نصب را مشخص کرد که البته قیمت بالایی هم ندارند ولی اگر خودتان در منزل تلوزیون کوچکی داشته باشید که البته برای اتصال به دستگاه DVR نیز باید استفاده شود دیگر هیچ مشکلی نخواهید داشت، البته از مانیتور کامپیوتر به دلیل داشتن کابل RGB فقط برای اتصال به دستگاه DVR میتوان استفاده کرد، برای اتصال دوربین به تلوزیون جهت مشاهده تصویر نیازمند یک تبدیل سرفیش BNC به AV هستید تا با یک کابل تصویر AV که اکثراً در منزل همه افراد یکی از آن را میتوان پیدا کرد کارتان حل میشود (منظورمان از کابلAV همان کابل مشکی تصویر با سرفیش زرد میباشد که در دستگاه ویدئو استفاده میشد) .

مرحله 2 - مشخص کردن محل دستگاه DVR :

محل قرار گیری دستگاه DVR نکته بسیار مهمی می باشد زیرا نباید به هیچ وجه در دید عموم و دسترس قرار گیرد، به طوری که سارق بعد از سرقت، دستگاه را نیز با خود نبرد،البته با توجه به وجود دوربین مدار بسته کمتر سارقی به فکر سرقت از آن محل می افتد و شاید هم بگوید بیخیال ارزش ندارد. محل قرار گیری دستگاه DVR رابطه مستقیم با مقدار کابل کشی دارد یعنی دستگاه هر چقدر به دوربین ها نزدیک تر باشد متراژ مورد نیاز کابل کمتر بوده در نتیجه هزینه کابل کشی هم کمتر میشود . البته نباید امنیت دستگاه در محلی امن را فدای کابل کشی کمتر کرد.

مرحله 3 - نحوه کابل کشی :

برای کسانی که در حال ساخت و ساز هستند توصیه میکنیم از سیستم کابل کشی توکار استفاده کنند تا هم کابل ها در معرض دید و هم قطعی نباشند. البته اکثر نصب ها کابل کشی به صورت روکار انجام میشود. کابل کشی باید قبل از نصب دوربین انجام شود. آنقدر هم که فکرش را میکنید کار سختی نیست. همه چیز به گونه ای بسته به سلیقه شما دارد و به نحوی کمترین مقدار کابل مورد نیاز باشد و در معرض دید یا حداقل به راحتی در دسترس نباشد. برای این کار کافیست از محل قرار گیری هر دوربین یک کابل تصویر به محل قرار گیری دستگاه DVR برسانید.

سعی کنید از هر دو طرف مقداری کابل اضافه برای مانور بیشتر و جا به جایی راحت تر قرار دهید. برای پوشاندن کابل ها از داکت های پوشش کابل و در قسمت هایی که بیشتر در دسترس می باشد و یا امکان استفاده از داکت نیست از لوله های فلکسی خرطومی که دارای مقاومت بالایی هستند استفاده کنید. سعی کنید بعد از نصب داکت، درب آن را یا با چسب و یا با بست های کمربندی محکم کنید.

 

مرحله 4 - نحوه نصب دوربین مدار بسته :

هر دوربین دارای دو سیم و سرفیش میباشد یکی کابل تصویر جهت اتصال به دستگاه دی وی آر، سیم دیگر برای اتصال به منبع تغذیه و یا همان آداپتور میباشد، که البته از منبع تغذیه سوئیچینگ هم میتوان به جای آداپتور استفاده کرد که با توجه به قیمت بالا و نگه داری سخت تر و اینکه در صورت قطعی تمام دوربین ها از کار خواهند افتاد ما استفاده از آداپتور را به شما پیشنهاد میکنیم.

آداپتور را هم میتوان کنار خود دوربین نصب کرد و هم میتوان در کنار دستگاه DVR استفاده کرد.شکل ظاهری آداپتور به گونه ای می باشد که یک سر آن دارای دوشاخه جهت اتصال به برق شهر بوده و دو سر دیگر دارای یک سیم و سرفیش مخصوص برای تغذیه دوربین میباشد. اگر بخواهید آداپتور را در کنار دستگاه DVR قرار دهید به دلیل کوتاهی سیم آداپتور باید یک سیم برق در کنار کابل تصویر از هر دوربین تا دستگاه قرار دهید سپس برای نصب، سرفیش اداپتوری که درکنار دستگاه DVR قرار دارد را همراه با قسمتی از سیم قطع و با توجه به رعایت قطب مثبت و منفی سرفیش را به سر سیم برق کنار دوربین انتقال و اتصال دهید (به گونه ای عمل افزایش طول سیم را انجام دهید). واگر بخواهید آداپتور را کنار دوربین قرار دهید باید از باکس مخصوص پوشش آداپتور استفاده کنید.

برای تغذیه دوربین نیز میتوانید از نزدیک ترین سیم برق موجود مثلا پریز و کلید برق برای هر دوربین به صورت جداگانه سیم کشی و به آداپتور اتصال دهید و یا یک کابل برق را به صورتی بین تمام دوربین ها به اشتراک بگذارید به این صورت که یک کابل برقی از کنار تمامی دوربین ها عبور داده(برای احتیاط بیشتر، برق رسانی کابل را در مرحله آخر انجام میدهیم) سپس برای هر دوربین از آن کابل انشعاب بگیرید.نصب کانکتور BNC نیز به راحتی و شبیه به سر فیش آنتن معمولی و البته حساس تر بوده که نیازی به توضیح ندارد.

 

مرحله 5 - نحوه نصب دستگاه DVR :

ابتدا پیچ های کناری و پشتی دستگاه را باز میکنیم تا هارد دیسک را جهت ذخیره سازی اطلاعات  داخل دستگاه DVR جاسازی کنیم.برای نصب هارد دیسک ابتدا سر کابل های داخل دستگاه که از قبل یک سر آن ها داخل دستگاه نصب هستند را به هارد دیسک متصل میکنیم، یک کابل برای تغذیه هارد و یک کابل برای انتقال اطلاعات هارد، سپس هارد را داخل دستگاه DVR قرار داده و توسط پیچ های داخل جعبه ی دستگاه DVR از زیر دستگاه، هارد دیسک را به بدنه پیچ میکنیم و در نهایت درب دستگاه را میبندیم.

کابل های تصویر هر دوربین که به پشت دستگاه DVR رسیده، که البته از قبل کانکتور bnc را به آن متصل نموده را به ورودی تصویرهای DVR متصل نموده توجه کنید که کنار هر ورودی عددی قرار دارد که نشان دهنده شماره دوربین می باشد به گونه ای که ورودی شماره یک، در مانیتور تصویر شماره یک نمایش داده می شود پس باید طبق سلیقه دوربین ها را به ورودی ها متصل نمود تا در مانیتور دوربین ها با سلیقه خودتان چیده شده باشد.

برای اتصال نمایشگر میتوان از سه خروجی تصویر استفاده کرد،روش اول استفاده از خروجی AV که توسط یک کابل AV به تلوزیون اتصال داده می شود که ساده ترین روش انتقال تصویر می باشد، روش دوم استفاده از کابل VGA که قابلیت اتصال به مانیتور کامپیوتر را دارد و کیفیت بالاتری از کابل AV ارائه میدهد و روش سوم استفاده از کابل HDMI می باشد که باز هم کیفیت بالاتری نسبت به خروجی VGA ارائه میدهد و میتوان تصویر را با تفیک پذیری بالاتری مشاهده نمود.

پس از اتصال یکی از این کابل ها یرای مشاهده تلوزیون، مانیتور یا ال سی نوبت به را اندازی اولیه دستگاه DVR میرسد.موس داخل جعبه دستگاه را به دستگاه متصل نموده و دستگاه را روشن کنید.منوی دستگاه کاملا فارسی بوده و نیازی به توضیحات اضافی نمیباشد فقط باید توجه کرد که حتما برای اولین بار هارد دیسک داخل دستگاه را از طریق خود دستگاه فرمت نمود.

اهمیت انتخاب هارد مناسب برای سیستم مداربسته را معمولا مشتریان پس از نصب می فهمند. این هارد به صورت دائمی در حال ضبط تصاویر است باید از کیفیت به مراتب بالاتری از هاردهای رایانه ای برخوردار باشد. در این مطلب کمی با روشهای انتخاب هارد برای ضبط سیستم مداربسته اشنا میشویم.

نوع هارد

نوع هارد استفاده شده در سیستم های مداربسته هارد دیسک اینترنال است. امکان استفاده از هارد های اکسترنال یا فلش درایو برای ضبط دوربین های مداربسته به هیچ عنوان وجود ندارد.

ظرفیت هارد

ظرفیت هارد دوربین مداربسته با توجه به کیفیت تصویر ضبط شده و زمان ضبط شما مشخص می شود. هرچه کیفیت تصویر شما بالاتر و زمان ضبط شما بیشتر باشد نیاز با هارد بزرگتری برای ضبط تصاویر خواهید دارد. میتوانید از این صفحه برای محاسبه میزان هارد مورد نیاز خود استفاده کنید.

برند و گارانتی هارد

هارد دیسک ها دارای برندهای متفاوتی هستند. شرکت Western Digital با کیفیت ترین شرکت تولید کننده هارد دیسک است که هاردهای آن در ایران قابل دسترس است. سعی کنید به هیچ عنوان از کیفیت هارد دیسک خود نکاهید چون در صورت خرابی هارد هزینه شما به مراتب بالاتر خواهد بود. هارد دیسک ها دارای شرکتهای متفاوت گارانتی کننده نیز هستند. در بین این شرکتها سازگار و الماس دارای شهرت بیشتری هستند. معمولا هاردهایی که این شرکتها گارانتی می کنند کمی گران قیمت تر هستند.

 

پس از انجام تنظیمات دستگاه اماده استفاده خواهد بود.

پیش از نصب میکروفن باید به چند نکته توجه کنید. مهمترین نکته این است که تعداد کانالهای صدای DVR شما کمتر از میکروفن های شما نباشد. درصورتی که مشتری نیاز به نصب میکروفن داشت باید حتما این نکته را در هنگام انتخاب DVR مد نظر قراراداد.
دومین نکته نوع فیش ورودی صدای موجود بر روی ِDVR است. در برخی DVRها این فیش به صورت BNC و در برخی به صورت AV است. باید پیش از نصب میکروفن از نوع فیش اطلاع پیدا کنید تا بتوانید اتصالات مناسب ان را تهیه کنید.

مراحل نصب

میکروفن دارای دو فیش متفاوت است. یکی به شکل فیش AV که برای انتقال صدا مورد استفاده قرار میگیرد و دیگری به شکل فیش اداپتوری که برای تغذیه میکروفن استفاده می شود. این دو فیش را شناسایی کنید.

تغذیه میکروفن را وصل کنید. میکروفن ها نیز مانند دوربین های مداربسته نیاز به برق 12ولتی دارند. معمولا مصرف میکروفن ها به صورت کسری از امپر است پس می توانید از طریق یک اداپتور دوربین و میکروفن را به صورت همزمان متصل کنید. برای اتصال تغذیه به میکروفن حتما از فیش استفاده کنید. سعی کنید به هیچ عنوان سر سیم را نچینید.

فیش AV را سر کابل وصل کنید. وصل کردن فیش AV نیز مشابه فیش BNC است. مغزی را به مغزی فیش و شیلد را به بدنه وصل کنید.

کابل صدا را وصل کنید. معمولا برای بسیاری از نصاب ها این سوال مطرح می شود که از چه کابلی برای انتقال صدا استفاده کنیم. در متراژهای پایین حتا کابل برق ساده 0.5*2 هم میتواند صدا را انتقال دهد اما در صورت زیاد شدن فاصله بهتر است از کابل کواکسیال برای این کار استفاده کنید.

کابل صدا را به DVR وصل کنید. در این قسمت باید با توجه به فیش موجود بر روی DVR فیش کابل را نیز نصب کنید. توجه داشته باشید که در صورتی که دوست دارید تمامی کابلها را به صورت BNC وصل کنید می توانید از رابط های BNC به AV برای اتصال فیش BNC به ورودی AV موجود بر روی DVR استفاده کنید.

پیش از وصل میکروفن به DVR باید از خروجی صدای دستگاه یک کابل به یک بلندگو یا هدفون برای شنیدن صدا وصل کنید. این کابل نیز معمولا با فیش AV متصل می گردد.

پس از اتصال بلندگو به دستگاه در تنظیمات دستگاه صدای دوربین مورد نظر را فعال کنید. حال باید قادر به شنیدن صدای میکروفن باشید. در صورتی که صدای صوت در میکروفن می شنوید صدای بلندگوها را کمتر کنید.

توجه داشته باشید که میکروفن برای تنظیم صدا دارای یک ولوم داخلی کوچک است. سعی کنید ولوم را تغییر ندهید. بهترین جایگاه برای ولوم حدود وسط آن است.


 

قسمت های مختلف انتقال تصویر دوربین مداربسته

 • نظیمات DVR یا NVR: این قسمت اولین قسمت از انجام انتقال تصویر است. چه بخواهید دوربین ها را در شبکه ببینید و چه نیاز به انتقال تصویر داشته باشید شما نیاز دارید تنظیمات شبکه دستگاه DVR یا NVR خود را انجام دهید. تنظیمات DVR در انواع متفاوت DVR کمی تفاوت دارد اما سعی می کنیم به اصول کلی آن اشاره کنیم. در صورتی که در مورد دستگاه خود مشکلی داشتید این موضوع را به صورت جداگانه مطرح کنید.
 • فوروارد کردن پورت های مودم (Port Forwarding): فوروارد کردن پورتهای مودم به شما اجازه می دهد از یک محل دیگر و از طریق اینترنت به دستگاه DVR خود دسترسی داشته باشید. فوروارد کردن مودم در انواع متفاوت مودم تفاوت خواهد داشت. در صورت امکان طریقه فوروارد کردن پورت ها در هر نوع از مودم را به صورت جداگانه آموزش می دهیم.
 • تنظیمات دستگاه یا گوشی دریافت کننده تصاویر: دستگاه یا مودمی که میخواهید تصاویر را روی آن ببینید نیاز به تنظیمات خاص یا نصب نرم افزار مخصوصی را خواهد داشت.

تنظیمات DVR یا NVR برای انتقال تصویر

در ابتدا پس از روشن کردن دستگاه DVR و دسترسی به منوهای آن وارد قسمت تنظیمات شبکه دستگاه شوید. در این قسمت شما با پنجره ای مواجه خواهید شد که آی پی دستگاه را آنجا نوشته است. از آنجایی که این تنظیمات برای هر دستگاه DVR متفاوت است شاید منوی دستگاه شما کمی متفاوت باشد اما خصوصیات دستگاه های متفاوت به هم بسیار مشابه است. در منوی شبکه ی دستگاه و در قسمتی که آی پی دستگاه نوشته شده است آن را یادداشت می کنیم ، نمونه ای از پرکاربردترین آی پی های دستگاه ها :
192.168.1.10
192.168.1.110

 

گام دوم :

فوروارد کردن پورت های مودم یا حالت DMZ

فوروارد کردن پورت های مودم شاید پیچیده ترین قسمت انتقال تصویر باشد. (منظور و مفهوم پورت فورواردینگ را در مقاله مختص این کار با نام پورت فورواردینگ دوربین مداربسته بخوانید). از آنجایی که فوروارد کردن پورت در هر مدل از مودم و روتر متفاوت است در اینجا ما تنها روش فوروارد کردن پورت ها بر روی یک نوع مودم را بررسی کرده و در مقاله تخصصی تر به بقیه انواع مودم ها می پردازیم.

طریقه تنظیم مودم برای فوروارد کردن پورت ها

ابتدا باید به منوی مودم خود دسترسی پیدا کنید. آدرس IP مودم را در یک بروزر وارد کنید (این ادرس احتمالا 192.168.1.1 است). در صورتی که آدرس IP را نداشتید Default Gateway را بر روی یکی از کامپیوترهای داخل شبکه چک کنید.
پس از وارد کردن این آدرس پنجره مودم شما باز خواهد شد که از شما درخواست username و password را دارد. این اطلاعات را از صاحب دستگاه (مشتری) گرفته و وارد مودم شوید. برای دسترسی به منوی پورت فورواردینگ در مودم D-link به صورت زیر عمل کنید:
قسمت Advance Setup را انتخاب کرده و سپس قسمت NAT را انتخاب می کنیم. پس از این کار با پنجره ای مشابه پنجره پایین مواجه خواهیم شد.

منوی پورت فورواردینگ مودم TP-Link

در این پنجره PVC2 را انتخاب کرده و بر روی Virtual Server کلیک کنید تا به پنجره بعدی بروید.

فوروارد کردن پورت 80 TP-Link

در این پنجره پورت اول را به صورت زیر فوروارد می کنیم:

 • Rule Index: 1
 • Application: Hikvision (این قسمت را میتوانید با نامی دلخواه پر کنید)
 • Protocol: ALL
 • Start Port Number: 80
 • End Port Number: 80
 • Local IP Address: 192.168.1.100

فوروارد کردن پورت 8000 TP-Link

سپس به سراغ پورت دوم رفته و آن را نیز به صورت زیر تنظیم می کنیم:

 • Rule Index: 2
 • Application: Hikvision (این قسمت را میتوانید با نامی دلخواه پر کنید)
 • Protocol: ALL
 • Start Port Number: 8000
 • End Port Number: 8000
 • Local IP Address: 192.168.1.100

دیدن تصاویر بر روی کامپیوتر

برای دیدن تصاویر بر روی کامپیوتر ساده ترین روش استفاده از نرم افزار CMS می باشد ، بعد از نصب این نرم افزار کافیست آی پی استاتیک( که از ارائه دهنده اینترنت) خود گرفته اید و وارد کردن یوزر و پسورد دستگاهتان و پورت دستگاه به دستگاه وصل شده و تصاویر را براحتی مشاهده کنید.

پشتیبانی و مشاوره 24 ساعته

ictnic2

فروش سایت

تماس با ما

 • تلگرام : ICTNIC2@

به ما بپیوندید

ما را در صفحات اجتماعی دنبال نمایید...

کاربران ثبت نامی

تا این لحظه تعداد

2415 نفر

در وبسایت تخصصی ictnic

ثبت نام و از خدمات ما استفاده می کنند.

ما را در آپارات دنبال کنید

aparat logo fa color black 275x100