آداپتور و انواع آن برای دوربین های مداربسته

منتشر شده در سایر مقالات مرتبط

آداپتور دوربین مدار بسته

 

منبع تغذیه یا آداپتور دوربین مدار بسته دارای خروجی ولتاژ ۱۲ ولت DC می باشند.دوربین های مداربسته معمولا طوری ساخته می شوند که با ولتاژ ۱۲ ولت DC کار کنند.

از انجایی که ولتاژ برق شهر ۲۲۰ ولت AC است شما نیاز خواهید داشت تا از آداپتور یا منبع تغذیه برای تبدیل ۲۲۰ به ۱۲ استفاده کنید. منبع تغذیه ۱۲ ولتی را براساس میزان آمپراژ انها طبقه بندی می کنند.
هرچه تعداد دوربین های بیشتری داشته باشید به تعداد آداپتورهای بیشتر یا یک منبع با آمپراژ بالاتر نیاز دارید. به صورت عمومی مصرف هر دوربین مداربسته را ۱ آمپر در ولتاژ ۱۲ ولت در نظر می گیرند (مصرف واقعی دوربین معمولا به این مقدار هم نمی رسد) بنابراین در صورت داشتن ۵ دوربین شما به ۵ آداپتور ۱ آمپری یا یک منبع تغذیه ۵ آمپری نیاز خواهید داشت. در صورتی که دوربین شما دارای چراغ های دید در شب پرقدرت است سعی کنید منبع تغذیه با آمپر بالاتری را در نظر بگیرید.

بطور کل آسیب دیدن منابع تغذیه 1 و 2 آمپر در سیستم های مداربسته بسیار رایج است. دلیل این امر معمولا، انتخاب منابع بدون توجه به کیفیت آنها و یا با امپراژ پایین تر از استاندارد است. در ضمن ولتاژ کار دوربین های PTZ (که دارای لنز متغیر و متحرک هستند ) معمولا متفاوت از دوربین های عادی است (معمولا ۲۴ ولتی) و ممکن است دارای منبع تغذیه مجزا باشند.

 معمولا بهترین راه برای تشخیص سوختن آداپتور ها ، لامپی است که روی آن ها وجود دارد. و بعد از تشخیص سوختگی سعی کنید ابتدا برق 220 ولت اداپتور را قطع کرده و سپس آداپتور را تعویض کنید تا دچار هیچگونه مشکلی نشوید.

آداپتور مرکزی :

power supply conditionsاستفاده از اداپتور های مرکزی معمولا برای متراژهای پایین بسیار بکار برده می شود . مثلا موقعی که 8 دوربین در متراژ های مختلفی حدود 10 متر تا 100 متر با اداپتور مرکزی فاصله دارند می توان از یک آداپتور مرکزی 10 یا 15 امپر استفاده کرد تا به خوبی همه ی دوربین ها به ولتاژ 12 ولت و جریان مورد نیاز خود برسند ؛ البته نکته ای مهم را که باید گفت این است که :
ما در اینجا فاصله ی 100 متری تا دوربین را با یک کابل برق خوب یا یک کابل ترکیبی خود در نظر گرفتیم ؛ پس اگر کابل شما خوب نباشد ممکن است مثلا بجای 12 ولت به پای دوربین 9 ولت برسد و دوربین روشن نشود ؛ پس در صورت استفاده از کابل معمولی و تقریبا ضعیف بیشتر از 50متر نمی توان ولتاژ را توسط این اداپتور مرکزی انتقال داد و بهتر است از اداپتور های 2 امپر در پای دوربین استفاده کرد.

 

طریقه استفاده از آداپتور های مرکزی :

این آداپتور ها دارای چندین خانه می باشند که هر کدام را باید به دقت وصل کنید ( طبق شکل بالا توضیح می دهیم: )

سمت چپ نوشته ی L و N را می بینیم که باید به این دو خانه برق شهر 220 ولت وصل شود ؛ بهتر است که به خانه ی L فاز وصل شود و به خانه ی N نول ، اما اگر چنین هم نکردید مشکلی نیست.

بعد از این دو علامت زمین را مشاهده می کنید که می توانید سیم ارت یا سیم زمینی که کشیده شده را وصل کنید ؛ البته در اکثر پروژه های کوچک که کسی سیم ارت نکشیده می توان این خانه را خالی رها کرد و به چیزی وصل نکرد.

بعد از اینها 6 خانه باقی می ماند که سه تای آن ها مثبت و سه تای آنها منفی می باشد (می توانید از یک خانه ی مثبت و یک خانه ی منفی استفاده کنید اما اگر تعداد سیم هایی که به اداپتور میامدند زیاد بود سعی کنید از همه آن ها استفاده کنید) ، دقت کنید که این قسمت خیلی مهم است و در صورت  اشتباه کردن ممکن است به دوربین ها صدمه وارد شود
پس توجه کنید که اگر در این سمت یعنی آداپتور مرکزی ، خانه ی مثبت را به سیم قرمز کابل  و خانه ی منفی را به سیم سیاه کابل وصل کردید ، در سمت دوربین هم همین کار را بکنید و به فیش تغذیه ی دوربین هم به همین ترتیب وصل کنید.

در کنار این 9 خانه ی پیچی مانند ، یک خانه ی پیچی کوچک تر و جداگانه که معمولا هم نارنجی رنگ هست موجود می باشد (پتانسیومتر) ؛ توسط یک پیچ گوشتی می توانید با این پیچ ولتاژ آداپتور را بین 11 ولت تا 14 و یا بیشتر و کمتر تغییر دهید ؛ این کار برای مواقعی خوب خواهد بود که متراژ بالاست و ولتاژ بعد از مسافتی مثلا 80 متری افت می کند و با گذاشتن ولتاژ روی مثلا 13 ولت این افت ناچیز رفع می شود و دوربین روشن می شود.
توجه کنید در صورتی که این قسمت را تغییر می دهید حتما ولتاژ خروجی آن را چک کنید (توسط مولتی متر ) چرا که اگر ولتاژی بالا مثلا 14 ولت به دوربین وارد شود ممکن است بعد از مدتی یا همان لحظه به برد دوربین آسیب بزند.

 

 

Tags: آداپتور اداپتور ADAPTOR منبع تغذیه پاور آداپتور مرکزی انواع آداپتور آداپتور 12 ولت

پشتیبانی و مشاوره 24 ساعته

ictnic2

تماس با ما

  • تلگرام : ICTNIC2@

به ما بپیوندید

ما را در صفحات اجتماعی دنبال نمایید...

کاربران ثبت نامی

تا این لحظه تعداد

2415 نفر

در وبسایت تخصصی ictnic

ثبت نام و از خدمات ما استفاده می کنند.

ما را در آپارات دنبال کنید

aparat logo fa color black 275x100