بُرد IR-CUT در دوربین مدار بسته و انواع آن

منتشر شده در سایر مقالات مرتبط

فیلتر IR CUT

 

IR Cut یک فیلتر دوربین مداربسته است که برای ایجاد تصاویر بهتر بر روی لنز دوربین مدار بسته نصب می شود. این فیلتر امواج نوری مزاحم را در طول روز از دوربین دور می کند.

 

وظیفه IR Cut چیست؟

ساختار دوربین های مداربسته و تمام دوربین های عکاسی و فیلمبرداری به گونه ای می باشد که میتوانند به جز امواج نور مرئی امواج مادون قرمز یا IR را هم نمایش دهند. چنین قابلیتی امکان دیدن نور مادون قرمز در شب را برای دوربین فراهم می کند. دوربین در طول شب از طریق LED های مادون قرمز محیط را روشن کرده و تصاویر را در طول شب دریافت می کند.

اما این موضوع مشکلی را برای دوربین های مداربسته به وجود می آورد. در طول روز که دوربین نیازی به امواج مادون قرمز ندارد هم این امواج را جذب می کند. حجم امواج مادون قرمز در طول روز خیلی زیاد است و جذب آنها باعث می شود رنگ و نور بندی دوربین غیر طبیعی به نظر برسد. برای رفع این مشکل از فیلتر IR Cut استفاده می کنند.

IR Cut چطور کار می کند؟

عملکرد این فیلتر بسیار ساده است. این فیلتر تنها اجازه عبور نور مرئی را می دهد و تمام امواج مادون قرمز محیط را جذب می کند. با فعال شدن فیلتر در طول روز امکان عبور نور مادون قرمز و رسیدن آن به چیپ تصویر دوربین وجود نخواهد داشت. در طول شب و زمانی که LED های IR مادون قرمز دوربین مدار بسته فعال می شوند IR CUT غیر فعال می شود و امکان دیدن امواج مادون قرمز به وجود می آید.

انواع برد IR CUT

1- برد IRCUT بدنه پلاستیکی :

معمول ترین و  پررواج ترین برد برای IR CUT در دوربین های رده متوسط و رده بالا همین بردهای آی آر کات پلاستیکی می باشد چرا که هم قیمت و وزن کمتری دارد و معمولا عمر و کارایی خوبی دارد البته بسته به جنس آن ها. درتصویر زیر نمونه ای از پر کاربردترین برد IR CUT که در داخل دیده می شود را مشاهده می کنید.

IR CUT 

 

2- برد IRCUT بدنه فلزی :

 برد IR CUT فلزی از لحاظ فیلتر با پلاستیکی هیچ تفاوتی ندارد و تنها تفاوت آن ها بدنه ی آن می باشد که فلزی است که معمولا عمر نسبتا بیشتری نسبت به نمونه ی پلاستیکی دارد البته این عمر بیشتر قطعا برای جنس متفاوتی که در فیلتر ها استفاده می شود می باشد و پلاستیکی یا فلزی بودن آن ها صرفا دلیلی برخوب یا بد بودن نیست.

IR CUT 2

 

 رفع مشکلات IR CUT :

همانطور که گفته شد در صورتیکه برد IRCUT مشکلی داشته باشد تصویر در روز به مشکل می خورد و به هم میریزد اما در صورتیکه نصاب هستید و علاقه مند می توانید این برد را براحتی و با هزینه ای مناسب خریداری و جایگزین کنید ؛ کافیست سوکت آن را از روی برد اصلی دوربین باز کرده و با دقت از روی لنز باز کنید و جایگزین نمونه ی مشابه آن بکنید.

 

Tags: دوربین مدار بسته برد آی آر کات برد IR CUT IR CUT آی آر کات ircut

پشتیبانی و مشاوره 24 ساعته

ictnic2

تماس با ما

  • تلگرام : ICTNIC2@

به ما بپیوندید

ما را در صفحات اجتماعی دنبال نمایید...

کاربران ثبت نامی

تا این لحظه تعداد

2415 نفر

در وبسایت تخصصی ictnic

ثبت نام و از خدمات ما استفاده می کنند.

ما را در آپارات دنبال کنید

aparat logo fa color black 275x100