فیش بی ان سی - BNC در دوربین مدار بسته چیست؟

منتشر شده در سایر مقالات مرتبط

کانکتور BNC

 

از سرفیش یا کانکتور BNC بری اتصال کابل تصویر (کواکسیال) به دوربین مدار بسته و دستگاه دی وی آر استفاده میشود. از این سرفیش در سیستم های دوربین مدار بسته آنالوگ ، AHD ، HDCVI و HDTVI استفاده میشود.

 

انواع سرفیش BNC :

به طور کلی این کانکتور ها به سه صورت تولید میشوند.

کانکتور BNC پیچی

کانکتور BNC پرسی

کانکتور BNC لحیمی

 

نحوه اتصال کانکتور BNC

نحوه اتصال کابل تصویر کواکسیال به کانکتور BNC، یکی از مهمترین نکات نصب یک سیستم مدار بسته می‌باشد که اگر به درستی اتصال برقرار نباشد می‌تواند موجب اتصال کوتاه، قطعی و تضعیف سیگنال بعلت بالا رفتن مقاومت اتصال و قطع و وصل شدن تصویر بر اثر لرزش گردد. در اکثر مواردی که شخص نصاب تمام جزییات نصب را رعایت می‌کند ولی در آخر با مشکل نویز یا قطعی در تصویر مواجه می‌شود، مشکل از اتصال کانکتور BNC است.

BNC ها یک ورودی مغزی دارند که بایستی مغزی کابل کواکسیال به آن وصل شود و یک بدنه فلزی دارند که شیلد کابل باید بر روی آن قرار گیرد و بایستی دقت شود تا حتی یک تار مو از شیلد کابل به مغزی یا ورودی اصلی BNC اتصال پیدا نکند چراکه ممکن است تصویر را به کلی نابود کند. در کل نصب فیش BNC  به سادگی نصب فیش های آنتن تلویزیون می باشد و با یکی دو بار سعی می توان به خوبی آن را یاد گرفت.

بطور کلی هر نوع وصله در کابل‌های کواکسیال، منجر به افت سیگنال می‌شود که بر حسب دسیبل اندازه‌گیری می‌شود. در واقع عدم دقت در اتصال BNC، افت سیگنال را بصورت تصاعدی بالا می‌برد. قالباً اتصال کوتاه شدن‌ها به دلیل برخورد مغزی کابل به سیم شیلد است که هنگام جا زدن در داخل کانکتور خمیده شده و منجر به اتصال به بدنه می‌شود. علاوه بر این استفاده از کابل یا کانکتور غیراستاندارد موجب می‌شود که مغزی حتی بعد از پرس کردن BNC محکم نشده و باز از آن بیرون بیاید.

اتصال نوع لحیمی‌کمی‌زمانبر است، به همین دلیل اکثر نصاب‌ها زحمت لحیم کاری به خود نمیدهند! ولی در صورت اتصال صحیح، تحمل وزن بیشتری را دارد.از آنجا که اتصال لحیمی‌ نیاز به کمی‌ تجربه دارد، همچنین نیازمند هویه است و در خیلی از جاها دسترسی به هویه و برق مقدر نیست (مثل کار در ارتفاع)، نوع دیگری از BNC‌ها بنام «پرسی» تولید شدند و به سرعت جای خود را در بازار باز کردند. در این نوع BNC ،مغزی و رینگ از طریق یک آچار مخصوص پرس می‌شود‌ به همین دلیل سرعت کار افزایش پیدا می‌کند.

افزایش تقاضا و تلاش شبانه روزی! تولیدکنندگان چینی در پایین آوردن قیمت و عرضه BNCهای نامرغوب به بازار، باعث بروز مشکلات زیادی در سیستم‌های مداربسته شد. مشکلاتی از قبیل :

شل شدن و جدا شدن کانکتور BNC بر اثر کشش و تکان

قفل نشدن کامل مغزی BNC در داخل کانکتور. که منجر به بیرون آمدن یا فرو رفتن بیش از حد مغزی در کانکتور می‌شود.

معمولا  روی خود کانکتور مشخصاتی چاپ نمی‌شود و در صورت عدم شناخت علمی‌ یا تجربی، مجبورید به فروشنده اعتماد نمایید!

برای کاربردهایی که «لرزش» یک پارامتر مهم است (سیستم‌های پرتابل یا دوربین‌هایی که بر روی وسایل درحال حرکت نصب شده اند)، به جای کانکتور BNC از کانکتورهای TNC استفاده می‌شود.

این کانکتور کاملا شبیه نوع BNC است با این تفاوت که اتصال کانکتور‌ها به «برل» (رابط دو کانکتور) به صورت پیچی می‌باشد که اتصال محکم‌تری را ایجاد می‌کند.

انواع دیگری از این نوع فیش وجود دارد که معروف ترین آنها BNC به AV نام دارد که برای اتصال مستقیم به ورودی‌های ویدئویی کاربرد دارد.

 

 

Tags: BNC بی ان سی BNC پرسی BNC پیچی BNC لحیمی انواعBNC

پشتیبانی و مشاوره 24 ساعته

ictnic2

تماس با ما

  • تلگرام : ICTNIC2@

به ما بپیوندید

ما را در صفحات اجتماعی دنبال نمایید...

کاربران ثبت نامی

تا این لحظه تعداد

2415 نفر

در وبسایت تخصصی ictnic

ثبت نام و از خدمات ما استفاده می کنند.

ما را در آپارات دنبال کنید

aparat logo fa color black 275x100