برد دوربین مداربسته مدل CMOS چیست ؟

منتشر شده در سایر مقالات مرتبط

cmos sensor

 

وظیفه اصلی حسگر تصویر دوربین مدار بسته یا همان سنسور دوربین دریافت نور از لنز و تبدیل نور به تصویر می باشد . حسگر ها در دو نوع سی موس CMOS و سی سی دی CCD با اندازه مختلف به طور مثال ابعاد استاندارد ۱/۳ اینچ موجود می باشند.

حسگرهای سی موس CMOS بر روی یک برد الکترونیکی قرار دارند که طراحی آنها نقش مهمی در کیفیت دوربین دارد.بر خلاف حسگر های سی سی دی که نیازمند یک پردازشگر مجزا جهت ایجاد تصویر خروجی میباشند، حسگر های سی موس به پردازشگر خارجی نیاز ندارند.

یکی از مزیت های استفاده از بردهای CMOS شاید جمع و جور بودن و قیمت کمی پایین تر و عدم نیاز به پردازشگر مجزا است و همانطور که در تصویر مشاهده می شود در پایین برد و قسمت راست خروجی تصویر برد نیز قرار دارد که از مزیت های این برد است.

اینکه در حال حاضر بسیاری سر خوب و بد بودن بردهای CCD و CMOS بحث می کنند شاید کمی سخت گیرانه باشد ، چرا که در بردهای جدید شرکت هایی همچون سونی هر دوی این بردها را بخوبی طراحی می کنند و واقعا از لحاظ کیفیتی تمایز بین این دو برد کار بسیار سختی خواهد بود و فقط کمی تفاوت رنگ بندی تصویرها نشاندهنده ی تفاوت این دو می شود.

در حال حاضر شناسایی بردها بر حسب نام عددی آن ها می باشد مثلا برد 323 سونی که CCD می باشد در حال حاضر جزو بهترین ها می باشد و مثلا برد 237 آپتینا یک مدل برد CMOS می باشد که این برد هم خوب است اما به پای 323 نمیرسد.

بعضی از این بردها ممکن است در یک زمان یک تصویر کاملا شبیه به هم بدهند اما بعد از گذشت زمانی مثلا یک ساله افت کیفیت در نمونه های درجه 2 مشاهده می شود.

 

Tags: برد دوربین مداربسته برد CMOS ویژگی CMOS تفاوتCCD با CMOS