برد دوربین مداربسته مدل CCD چیست ؟

منتشر شده در سایر مقالات مرتبط

ccd sensor

 

وظیفه اصلی حسگر تصویر دوربین مدار بسته یا همان سنسور دوربین دریافت نور از لنز و تبدیل نور به تصویر می باشد . حسگر ها در دو نوع سی سی دی CCD و سی موس CMOS با اندازه مختلف به طور مثال ابعاد استاندارد ۱/۳ اینچ موجود می باشند.

حسگرهای سی سی دی CCD بر روی یک برد الکترونیکی قرار دارند که طراحی آنها نقش مهمی در کیفیت دوربین دارد.حسگر های سی سی دی برای ایجاد تصویر نیازمند یک پردازشگر مجزا جهت پردازش تصویر خروجی حسگر می باشند. پرداشگر تصویر یا همان چیپست ها نیز پشت برد سی سی دی قرار میگیرند و در چند نوع شرکت سازنده : سونی ، شارپ ، نکست چیپ و ... موجود میباشند که سازنده سونی کیفیت بهتری از خود ارائه میدهد.

بردهای CCD برای نمایش تصویر نیازمند یک پردازشگر مجزا نیز هستند و همانطور که در تصویر مشاهده می شود هیچ گونه خروجی مستقیمی برای گرفتن تصویر موجود نمی باشد و این شاید یکی از دلایل مخالفت ها با این نوع برد ها باشد.

پردازنده ی مرکزی که وسط برد قرار دارد باید دقیقا روی لنز دوربین قرار گیرد که البته برای فیکس شدن دقیق لنز روی پردازنده چهار پایه روی برد قرار می گیرد و لنز بطور دقیق روی برد فیکس می شود ؛ گفتنی است که از آنجایی که بسیاری از دوربین های داخل کشور اسمبل شده هستند دیده شده که افراد هنگام اسمبل کردن دوربین و درهمین مرحله ، ایمیجر (که در تصویر بالا وسط برد قرار دارد) را بخوبی تمیز نکردند و یا لنز را بخوبی قرار نداده اند و در تصویر دوربینها در شب و یا در شرایط خاص لکه هایی روی تصویر دیده می شود پس در صورتیکه موردی مشاهده کردید می تونید دوربین را به تعمیرگاه مجاز ببرید.

 اینکه در حال حاضر بسیاری سر خوب و بد بودن بردهای CCD و CMOS بحث می کنند شاید کمی سخت گیرانه باشد ، چرا که در بردهای جدید شرکت هایی همچون سونی هر دوی این بردها را بخوبی طراحی می کنند و واقعا از لحاظ کیفیتی تمایز بین این دو برد کار بسیار سختی خواهد بود و فقط کمی تفاوت رنگ بندی تصویرها نشاندهنده ی تفاوت این دو می شود.

در حال حاضر شناسایی بردها بر حسب نام عددی آن ها می باشد مثلا برد 323 سونی که CCD می باشد در حال حاضر جزو بهترین ها می باشد و مثلا برد 237 آپتینا یک مدل برد CMOS می باشد که این برد هم خوب است اما به پای 323 نمیرسد.

بعضی از این بردها ممکن است در یک زمان یک تصویر کاملا شبیه به هم بدهند اما بعد از گذشت زمانی مثلا یک ساله افت کیفیت در نمونه های درجه 2 مشاهده می شود.

 

 

Tags: برد CCD برد دوربین مداربسته ویژگی برد CCD

پشتیبانی و مشاوره 24 ساعته

ictnic2

تماس با ما

  • تلگرام : ICTNIC2@

به ما بپیوندید

ما را در صفحات اجتماعی دنبال نمایید...

کاربران ثبت نامی

تا این لحظه تعداد

2415 نفر

در وبسایت تخصصی ictnic

ثبت نام و از خدمات ما استفاده می کنند.

ما را در آپارات دنبال کنید

aparat logo fa color black 275x100