انواع کابل تصویر دوربین مدار بسته

منتشر شده در سایر مقالات مرتبط

کابل تصویر دوربین مدار بسته

بسته به سیستمی که در سیستم مداربسته پیاده سازی میکنیم کابل تصویر دوربین مدار بسته را می توان به دو دسته کلی تقسیم کرد :

اول کابل کواکسیال که روی دوربین های آنالوگ قدیمی و AHD و HDCVI  و امثال اینها پیاده سازی می شود.

دوم کابل شبکه که روی دوربین های شبکه پیاده سازی می شود.

هر کدام از این دو مدل انواع و کارایی های گوناگونی دارند که در ادامه هر کدام از انها را بطور کامل تشریح میکنیم.

1- کابل کواکسیال (RG59 - RG60 )

بهترین نوع کابل تصویر دوربین مدار بسته برای دریافت سیگنال ها در دوربین های مدار بسته آنالوگ و AHD  و امثالهم، کابل های کواکسیال هستند، این نوع کابل ها به دلیل نویز پذیری بسیار کم در حالت گیرندگی، عدم تشعشع و تابشی در طول کابل در حالت فرستندگی، استحکام فیزیکی و … نسبت به سایر کابل ها تصاویر بهتری ارائه می دهند.

دو نوع رایج از کابل های هم محور برای استفاده در پروژه های مدار بسته کابل کواکسیال با شماره سایز RG59 و  RG60 می باشند.این مدل کابل از چهار لایه تشکیل شده اند ؛ روکش کابل که معمولا مشکی رنگ است از جنس PVC است در لایه بعدی به شیلد کابل که به طور منظم و هم محور با مغزی کابل پیچیده شده است می رسیم ، لایه ی سوم نیز از جنس PVC یا پلاستیک است و بین شیلد و مغزی قرار میگرد تا نویز به حداقل برسد و نقش دی الکتریک را در کابل ایفا می کند. در نهایت لایه ی چهارم که مغزی کابل نامیده می شود که از جنس مس یا مس قلع اندود می باشد.

البته اینهایی که ما در بالا گفتیم در واقع بهترین های این نوع کابل هستند و در بازار کابل هایی با انواع بسیار گسترده تر مشاهده می شود ؛ انواعی مثل مغزی آلومینیوم و شیلد آلومینیوم که مسلما بسیار ضعیف تر هستند و قابلیت نویزپذیری آن ها نیز بسیار بالاتر است و افت کیفیت بیشتری دارند.

و در مقابل هم کابل های RG60  زیمنس که دو فویل نیز در بین خود دارند و در واقع این کابل ها 6 لایه می باشد ، این دوفویل مسی که بین لایه های مغزی و شیلد و شیلد و روکش قرار دارند نویزپذیری را به صفر می رسانند و برای محیط های فوق العاده نویزدار استفاده می شوند.

در کل کابل کواکسیال در پروژه های دوربین را می توان به دو بخش تقسیم کرد:

الف- کابل ترکیبی (ترکیب کابل کواکسیال + کابل برق) : پروژه های متراژ پایین که فاصله دستگاه تا دوربین نهایتا بین 80 تا 100 متر باشد.

ب- کابل کواکسیال : پروژه های متراژ بالا که فاصله ممکن است تا بیش از 100 متر باشد.

 COAXIAL POWER

نمونه کابل ترکیبی با جنس مس

حال این دسته بندی برای چیست ؟

الف- در گروه اول می توانیم از کابل ترکیبی استفاده کنیم و برق 12 ولت را مستقیما از کنار کابل کواکسیال به سمت دوربین ببریم. اینکار در بسیاری از پروژه ها هزینه هایی همچون آداپتورهای متعدد ، جعبه تقسیم های بزرگ ، کار اضافی و.. را حذف می کند و از بسیاری نظرات کار بهتری برای این سیستم می باشد ؛ البته در این پروژه ها هم می توان کابل کواکسیال خالی و کابل برق گذاشت و با اداپتور های 2 امپر برای هر دوربین پروژه را انجام داد و باز هم بستگی به شرایط خود پروژه دارد.

ب- در گروه دوم به دلیل مسافت بالا کابل برق حتما باید جدا انتخاب شود و قطر کابل برق مناسب با پروژه انتخاب شود و کابل کواکسیال نیز به تنهایی مورد استفاده قرار گیرد . دلیل عدم استفاده از کابل ترکیبی در اینگونه پروژه ها این است که ولتاژ 12 ولت که ما از یک نقطه به سمت دوربین ها میفرستیم با توجه به کیفیت کابل ترکیبی نهایتا تا 100 متر می تواند به خوبی انتقال داده شود و بعد از ان شاهد افت ولتاژ و افت جریان و در نهایت روشن نشدن دوربین ها خواهیم بود.

 کابل شبکه :

network cable 2

 این نوع کابلها برای استفاده از سیستم دوربین مداربسته تحت شبکه استفاده می شوند و خود دارای چندین مدل می باشند که از لحاظ عایق ها و ... دارای اسامی مختلفی می باشند که در عکس زیر می توان مشاهده کرد.

network cable 1

 شاید بسیاری از انتخاب ها برای پروژه های دوربین شبکه ی معمولی همان دو گزینه ی اول باشد و سه گروه دیگر کمی تخصصی تر و در کارهای حرفه ای تر مورد استفاده قرار گیرند.

فرق بزرگ کابل شبکه با کابل کوآکسیال :

 در کابل کشی شبکه برای دوربین ، دیگر نیازی نیست تا برای هر دوربین یک کابل جداگانه کشیده شود ، بلکه کافیست در مسیرهای مختلف سوییچ هایی قرارداده شود و تنها با یک کابل اصلی تمام دوربین ها را راه اندازی کرد. که البته باز این هم بستگی به پروژه دارد ، بعضی پروژه ها حتما باید کابل ها جداگانه اورده شود یا مثلا دو کابل باید بیاید یا همان یکی کافیست ؛ در کل کابل کشی شبکه بسیار انعطاف پذیر است و دست نصابان در این مورد بسیار باز است.

 استفاده از کابل شبکه بعنوان کابل کواکسیال !!

بارها دیده شده که پیمانکاران ساختمان های در حال ساخت برای دوربین های خود کابل شبکه میکشند اما بعد از اتمام پروژه و دیدن قیمت های بالای دوربین های شبکه بیخیال این سیستم می شوند و دوست دارند که دوربین های AHD بزنند ، این کار نیز شدنی است ، البته هرگز پیشنهاد نمیشود اما اگر چاره ای نمانده باشد می توان گفت خوب است .

برای اینکار بایستی از ویدئو بالن استفاده کرد و 4 سیم از 8 سیم کابل شبکه را بعنوان زمین یا همان شیلد در نظر گرفت و 4 سیم دیگر از کابل شبکه را بعنوان مغزی در نظر گرفت و به ویدئو بالن وصل کرد. این روش در محیط هایی که کابل برق از کنار کابل شبکه رد شده باشد به شدت در تصویر نویز ایجاد می کند. و البته تا حد زیادی کیفیت سیستم را هم کاهش می دهد.

 

Tags: دوربین مدار بسته کابل کوآکسیال کابل کواکسیال کابل شبکه کابل تصویر انواع کابل دوربین کابل ترکیبی کابل RG59

پشتیبانی و مشاوره 24 ساعته

ictnic2

تماس با ما

  • تلگرام : ICTNIC2@

به ما بپیوندید

ما را در صفحات اجتماعی دنبال نمایید...

کاربران ثبت نامی

تا این لحظه تعداد

2415 نفر

در وبسایت تخصصی ictnic

ثبت نام و از خدمات ما استفاده می کنند.

ما را در آپارات دنبال کنید

aparat logo fa color black 275x100