همه چیز در مورد دوربین مدار بسته AHD

منتشر شده در سایر مقالات مرتبط

AHD camera

دوربین مدار بستهAHD یا به اصطلاح انگلیسی Analog High Definition Camera به معنای دوربین مداربسته آنالوگ با رزولوشن بالا میباشد. همانطور که میدانید در دوربین های آنالوگ که جزو نسل های اول دوربین مداربسته بودند همیشه رزولوشن تصویر یکی از بزرگترین نقاط ضعف این دوربین های بوده و برای جبران این نقطه ضعف تکنولوژی های جدیدی در سیستم های مداربسته آنالوگ ایجاد شدند که یکی از آنها تکنولوژی AHD میباشد.

 اساس کار دوربین های AHD

اساس کار تکنولوژی AHD بر پایه انتقال تصاویر دوربین های مداربسته بر مبنای سیستم های تلویزیونی دیجیتال (DTV) است. در این تکنولوژی اطلاعات همچنان به صورت آنالوگ انتقال پیدا می کنند اما نوع کد گذاری آنها امکان انتقال اطلاعات با حجم بیشتر و در نتیجه گرفتن تصاویر با رزولوشن بالاتر را ایجاد می کند. کد گذاری دوربین توسط چیپ AHD TX انجام می شود. این چیپ اطلاعات دیجیتال را از دوربین دریافت کرده و آنها را به صورت AHD کد گذاری می کند. در سمت DVR نیز چیپ AHD RX اطلاعات کد گذاری شده را دریافت کرده و آنها را مجدد به صورت دیجیتال برای ضبط در خواهد آورد.

رزولوشن تصویر دوربین هایAHD

دوربین های AHD نسل اول تنها با رزولوشن ۱ مگا پیکسل (۷۲۰P) تولید می شدند اما نسل دوم این تکنولوژی امکان تولید دوربین های AHD با رزولوشن ۲مگا پیکسل (۱۰۸۰P) را ایجاد کرد. به تازگی نیز رزولوشن 3 مگاپیکسل و 4 مگاپیکسل نیز در بازار عرضه شده که البته به دلیل تازگی و نو بودن در حال حاضر با دوربین های 1 و 2 مگ اختلاف قیمت نسبتا زیادی پیدا می کند. اما کیفیت فوق العاده ای را به همراه دارد.

البته گفتنی است که در حال حاضر دوربین AHD با رزولوشن 2 مگ در حال حاضر جزو بهترین گزینه برای انتخاب مشتریان می باشد چرا که هم کیفیت عالی و هم قیمت فوق العاده مناسبی دارد و تعدادی که از این دوربین ها در سطح منطقه نصب شده شاید 90 درصد از کل دوربین های منطقه باشد.

کابل تصویر دوربین های AHD

اولین دلیل رونق استفاده از دوربین های AHD عدم نیاز به کابل کشی جدید برای انتقال سیستم از آنالوگ قدیمی بی کیفیت به سیستم AHD دیجیتال بوده است و با همان کابل های کواکسیالی که دوربین های آنالوگ کار میکردند براحتی و بخوبی سیستم AHD کار می کند.

یکی دیگر از نقاط قوت دوربین های AHD محدودیت و حساسیت پایین آنها در رابطه با طول و کیفیت کابل مصرفی است. با استفاده از کابل های  کواکسیال (RG59) عادی امکان انتقال سیگنال دوربین AHD تا ۵۰۰ متری به راحتی میسر است. کابل RG60 می تواند این مسافت را به ۱۰۰۰ متر نیز برساند. تکنولوژی AHD همچنین حساسیت بسیار کمی نسبت به کیفیت کابل مصرفی دارد.

البته بهتر است که طبق گفته های قبلی ما در مطلب کابل ها ، از کابل مسی با شیلد مس استفاده شود چرا که در مقابل انواع نویزهای صنعتی و برق 220 ولت مقاومت فوق العاده خوبی دارند و همچنین افت مسافت در آنها کمتر دیده می شود.

 

قیمت و هزینه دوربین های AHD

دوربین های AHD در مقایسه با دوربین های شبکه بسیار مرغون به صرفه هستند. قیمت این تجهیزات بیشتر به دستگاه های آنالوگ نزدیک است تا دوربین های شبکه.

 

 افت کیفیت در دوربین های AHD:

بعد از گذشت حدود 3 سال از آمدن دوربین های AHD مشاهده شده که بعضی از افراد از اندکی افت کیفیت در تصویر دوربین هایشان گله دارند که این موضوع تنها یک دلیل دارد و برای افراد کمی اتفاق می افتد ؛ دلیل اصلی استفاده از بُرد دوربین با کیفیت درجه 2 و 3 می باشد که بعد از مدتی حدود یک الی دو سال کیفیت سابق را از دست می دهند و دیگر آن کیفیت روز اول را ندارند ، پس بهتر است در زمان خرید از مراکزی خرید شود که بردهای اصلی همچون SONY , IMX و ... را در محصولات خود داشته باشند که اکثر قریب به اتفاق هم همینطور هست و استفاده از بردهای ضعیف چینی معمولا کمتر مشاهده می شود.

 

انتقال تصویر در سیستم های AHD:

به نظر من یکی از جذاب ترین اتفاق ها در سیستم AHD انتقال تصویر P2P بود ، انتقال تصویر قبل از آمدن نسل AHD یک پروسه ی زمانبر و هزینه بر بود و برای هر سیستم و دستگاه کمی متفاوت بود ، اما دستگاه های AHD با آمدن خود انقلابی به پا کردند .

اولین مورد این که روی هر دستگاه های AHD نرم افزاری خاص برای همان دستگاه قرار داده می شود تا اولا بتوان فهمید که این دستگاه با کدام نرم افزار مطابقت دارد و در واقع نیازی نیست تا زمان زیادی بگردید تا نرم افزاری پیدا کنید تا با دستگاه شما به خوبی مطابقت داشته باشد و تصویر را بالا بیاورد.

مورد دوم این بود که دیگر نیازی به تهیه ی آدرس IP از شرکت های مخابراتی و پرداخت هزینه ی ماهیانه نیست (در این مورد در مطلب انتقال تصویر بطور کامل توضیح داده ایم) و با یک شماره سریال حدودا 10 یا 12 رقمی که دستگاه به ما میدهد و با اتصال دستگاه به یک مودم براحتی انتقال تصویر انجام می یابد.

 

در کل می توان گفت در حال حاضر بهترین و ارزان ترین دوربین ها برای مصارف معمولی از جمله کارخانه ها ، منازل ، مغازه ها ، فروشگاه های کوچک و بزرگ همین دوربین های AHD می باشد که روز به روز بر کیفیت آن ها افزوده می شود.

 

Tags: دوربین مدار بسته AHD دوربین AHD مزیت های دوربین AHD اساس کار دوربین AHD رزولوشن تصویر دوربین AHD قیمت و هزینه دوربین AHD کیفیت در دوربین AHD انتقال تصویر در AHD سیستمAHD

پشتیبانی و مشاوره 24 ساعته

ictnic2

تماس با ما

  • تلگرام : ICTNIC2@

به ما بپیوندید

ما را در صفحات اجتماعی دنبال نمایید...

کاربران ثبت نامی

تا این لحظه تعداد

2415 نفر

در وبسایت تخصصی ictnic

ثبت نام و از خدمات ما استفاده می کنند.

ما را در آپارات دنبال کنید

aparat logo fa color black 275x100