آموزش ساخت بی سیم واکی تاکی با برد ۵ کیلومتر

منتشر شده در مقالات

walkie talkie 

توضیحات کلی :

واکی تاکی یکی از ابزار‌های کاربردی است که برای ارتباط دو طرفه در پروژه‌هایی مانند راهسازی و ساختمان سازی و … استفاده می شود که می‌تواند ارتباط بین افراد مشغول به کار در پروژه‌ ها را بسیار راحت تر کند.

 

همان طور که می‌دانید در ارتباط بی سیم تماس از طریق امواج رادیویی صورت می‌گیرد. این مدار واکی تاکی می‌تواند بردی در حدود 5کیلومتر داشته باشد.

مدار واکی تاکی از دو قسمت اصلی فرستنده پیام و گیرنده تشکیل شده است. همانطور که میدانید ، تمامی مدارات مخابراتی در مقابل نویز حساسیت بسیار بالایی دارند از همین رو برای جلوگیری از نوسانات نغذیه ، از آی سی LM7812 که یه رگولاتور ۱۲ ولتیه استفاده شده که در تغذیه مدار ولتاژی ثابت داشته باشیم.

در این مدار از آی سی NE565 بعنوان با ولتاژ ، از آی سی LM386 بعنوان تقویت کننده و از آی سی LM566 بعنوان کنترل ولتاژ اسیلاتور استفاده شده است.

 

 

شماتیک مدار هم برای فرستنده و هم برای گیرنده

walkie talkie ictnic

walkie-talkie

قسمت فرستنده :

فرستنده از IC به شماره NE556 که در مدار با IC4 نشان داده شده است بهره می‌برد ( که خیلی کوتاه عملکردشو یه کم بالاتر گفتم ).

صدا از طریق یک میکروفون (MIC1) دریافت شده و به سیگنال الکتریکی تبدیل می‌شود.این سیگنال تولید شده به وسیله میکروفون در ابتدا به وسیله ترانزیستور T4 تقویت شده و سپس به پایه ۵ از NE556 تحویل داده خواهد شد.

درگاه منطقی NAND که باN1  نشان داده شده است با یک کریستال خروجی مدار فرستنده را نهایی می‌کنند. در آخر سیگنال به درگاه‌های منطقی N2 و سپس N3 و N4 و در آخر به آنتن برای ارسال سیگنال فرستاده می‌شود.

قسمت گیرنده :

سیگنال که ارسال کردیم از واکی تاکی توسط همان آنتنی که حالا بعنوان ورودی عمل می‌کند دریافت می‌شود. آگاه باشید که معمولا در مدار‌های مخابراتی یک آنتن می‌تواند هم در نقش ورودی و هم خروجی ایفای نقش کند و نیازی به تغییر آنتن وجود ندارد. ترانزیستور  T11  سیگنال دریافت شده توسط آنتن را برای آشکار سازی تقویت می‌کند و سپس این سیگنال برای تقویت دوباره به قسمت تقویت کننده که از ترانزیتسور‌های T2 و T3 همراه با اسیلاتور‌های کریستالی XT1 و Xt3 است منتقل می‌شود.

 

دانلود لیست قطعات پروژه

دانلود عکس با کیفیت شماتیک

 

با تشکر از وبسایت ترونیکال بابت این مطلب زیبا

Tags: آموزش برق و الکترونیک واکی تاکی ساخت بیسیم ساخت واکی تاکی مدار