خدمات وبسایت آی‌سی‌تی نیـــک

طراحی و ساخت انواع پروژه‌های الکترونیکی با: میکروکنترلرavr - میکروکنترلرarm - میکروکنترلرpic و آردوینو

مقالات و آموزش‌های رایگان در سطوح پایه و حرفه‌ای برای الکترونیک و آی سی تی - ICT

زبان برنامه نویسی XOD برای آردوینو و رسپبری پای

منتشر شده در مقالات

یک تیم توسعه نرم افزار روسی زبان برنامه نویسی جدیدی را ایجاد کرده اند که از تصاویر و گرافیک برای ساده سازی برنامه نویسی استفاده می کند و قابل برنامه ریزی روی بردهای Raspberry Pi و Arduino می باشد. این تیم که نام خود را XID نامیده اند زبان ابداعی خود را با نام XOD معرفی کرده اند و این زبان دیداری و گرافیکی را برای توسعه سیستم های میکروکنترلری از جمله آردوینو، رسپبری پای و دیگر سخت افزارهای مبتنی بر میکروکنترلر ساخته اند.

2017 07 06 0 26 36 

این نرم افزار کاملا متن باز (OPEN- SOURCE) بوده و از ماه جولای ، یعنی همین تیر ماه 96 دسترسی کاربران به کدهای این زبان برنامه نویسی باز خواهد شد و بر روی سایت GITHUB در دسترس برنامه نویسان قرار خواهد گرفت.

آدرس وبسایت مرجع این زبان برنامه نویسی :
https://xod.io

 

در ابتدا برای اطلاع از زمان قرار گرفتن کدها روی GITHUB در قسمت بالای سایت XOD ، آدرس ایمیل خود را ثبت کنید و ثبت نام موقت انجام دهید تا از همه زودتر از آمدن کدها روی وبسایت مطلع شوید.

 

مراحل کار با این زبان برنامه نویسی :( 4 مرحله )

در اینجا یک مثال از ساخت یک سیستم آبیاری اتوماتیک گلدان با سنسور رطوبت را ؛ توسط این زبان و سخت افزار آردوینو بررسی می کنیم.

1- ساخت برنامه ی گرافیکی با استفاده از گره ها ( منظور همان بلوک هایی است که در تصویر مشاهده می شود.)
این بلوک ها می توانند شامل یک دستگاه فیزیکی مثل : سنسور ، موتور ، رله باشند و یا بعضی از عملیات های منطقی مانند اضافه کردن ، مقایسه و یا ... باشند.

2017 07 03 20 27 12


2- برقراری ارتباط بین بلوک ها
هر بلوک دارای یک یا چند ورودی می باشد که مقادیر دریافتی را پردازش می کنند و همچنین دارای خروجی هایی هستند که یک عملیات خاص را انجام می دهند. ایجاد این مسیر ارتباطی به همین راحتی ، برنامه ی ما را شکل می دهد و با ظاهر گرافیکی ساده و قدرتمندی که در این زبان وجود دارد می توان کل برنامه را براحتی تعریف کرد.
نکته ی جالب ان است که در اینجا خطایی به نام خطای کامپایل نخواهیم داشت ، و نهایتا با اصلاح خطوط ارتباطی بین بلوک ها مشکل یا خطای ما بر طرف خواهد شد.


2017 07 03 20 31 31


3- برنامه را بطور ناخودآگاه توسعه دهید
از آنجایی که در این زبان بلوک ها آماده و در اختیار کاربر هستند ، می توان ریسک استفاده ی ناخودآگاه از بلوک ها را در مدارات خود انجام داد ؛ چه بسا که به برنامه ی توسعه یافته تری دست پیدا کنیم. به دو مثال زیر دقت کنید

مثال 1:

  xod ictnic 2photo evolve perc.w500

 


مثال 2 : 

 4 add plant namexod ictnic 1

 

با مشاهده ی مثال ها می بینیم که در مثال 2 براحتی با افزودن بلوک CONCAT مقدار اندازه گیری شده روی LCD با پیش نمایش کاکتوس نشان داده می شود.به ادامه ی بحث می پردازیم.

 

4- در این مرحله بطور مستقیم برنامه را روی بورد آپلود کنید.
XOD یک کد مادر برای سخت افزارها تولید کرده و می فرستد و کاملا با آن ها سازگار است و دیگر نیازی به کامپایل و یا کامپیوتر کنترل کننده نیست.

2017 07 03 20 35 18

 

قدرت بی نظیر این زبان

از ویژگی های خاص این زبان برنامه نویسی می توان به این نکته اشاره کرد که : بلوک ها می توانند از بلوک های دیگر ساخته شوند. بسیار ساده است. دو یا چند بلوک موجود را با هم وصل کنید و ... براحتی خروجی دلخواه بدست می آید.

ساخت بلوک های متنوع با خروجی های قدرتمند و دل خواه ؛ این همان چیزی است که XOD به دنبال آن است.

برگرفته از وبسایت سازنده

پس از آمدن کدها بر روی وبسایت و آشنایی با آن ها ، توضیحات تکمیلی را برای شروع برنامه نویسی با این زبان ارائه می دهیم.موفق باشید

 

 

 مطالب مرتبط :

برچسب ها: 

Tags: آموزش برق و الکترونیک مقاله میکروکنترلر رسپبری پای آردوینو

4

پشتیبانی و مشاوره 24 ساعته

ictnic2

فروش سایت

تماس با ما

  • تلگرام : ICTNIC2@

به ما بپیوندید

ما را در صفحات اجتماعی دنبال نمایید...

کاربران ثبت نامی

تا این لحظه تعداد

2415 نفر

در وبسایت تخصصی ictnic

ثبت نام و از خدمات ما استفاده می کنند.

ما را در آپارات دنبال کنید

aparat logo fa color black 275x100